Soru:
Kyma'yı nasıl kullanıyorsunuz?
ragamesound
2010-05-18 10:35:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pacarana satın almak beni çok ilgilendiriyor. Max / MSP'yi çok kullanıyorum ve bu araç oluşturma için çok güçlü olsa da, kulağa harika gelen bir şey elde etmek de çok zor.

Oh, evet ve çok zaman alıyor.

Kyma deneyiminiz hakkında ne söyleyebilirsiniz? İş akışınıza nasıl uyuyor? Cevaplarınız, aksi takdirde yemek ve kiralama gibi şeyler için harcayacağım bu 3 bin doları nereye koyacağıma karar vermeme yardımcı olacak.

Pacarana
(kaynak : ssc-media.com)

Bu arada, kyma'yı keşfetmeye başladıktan sonra yemek yemek, uyumak ve sosyal bir hayat yaşamak için zamanınız olmayacak ...;)
Dokuz yanıtlar:
#1
+12
barnone
2010-05-18 20:39:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunu KYMA ile ilgili düşünceler isteyen birine e-posta yanıtı olarak yazdım, bu yüzden başkalarının yararları için burada yeniden yayınlayayım dedim.

Tamam, öncelikle Kyma vs MAX hakkında gerçekten güzel bir gönderi / MSP - Nord Modular, Anthony Bisset tarafından.

http://www.gearslutz.com/board/electronic-music-instruments-electronic-music-production/343085-kyma-compared-max-msp-nord-modular.html

Ben de MAX / MSP kullanıyorum. Ayrıca araç ve iş akışı oluşturmak için kullanıyorum. Monom için Aka SevenUpLive 2.0.

MAX, nesneleri bağlama ve kontrol etme konusunda gerçekten çok iyi. Sesleri tasarlamak için özellikle uygun bulmuyorum.

Öte yandan KYMA'nın birincil amacı ses tasarımı için neredeyse kesin bir platform olmaktır. Güzel sesli yamalar ve düz eksiltici şeylerden çok ezoterik ve tuhaf sentez biçimlerine kadar her şeyi destekliyor. Hemen hemen her şeyi herhangi bir şeyle birleştirebilirsiniz, bu yüzden çoğu zaman bir sürü farklı yüksek seviyeli yamaların karışımlarını yaratırsınız. Bu, aslında ilginç ses tasarımı oluşturmada MAX / MSP'den çok daha verimli.

Ses kalitesi dokunulmaz. Onunla çalışmaya başladığınızda hemen belirgindir. Tüm bunlar, tüm ses hesaplamalarının gerçek zamanlı olarak bir saat döngüsü veya örneklem içinde gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Yani KYMA örnek doğruluğu. İstemediğiniz sürece, örneklerin vektörleri üzerinde sağlam hesaplamalar yapmıyorsunuz.

KYMA'nın bir başka yönü de yamanın dış kontrolü için sıcak değerlere sahip olma yeteneğidir. Bunu yapmak çok kolay. Bu sıcak değerler kontrollere bağlanabilir veya midi veya şimdi OSC aracılığıyla kontrol edilebilir, bu da size dış dünya ile güzel bir bağlantı sağlar. yeni OSC desteği, özellikle MAX'ı KYMA'ya bağlamak için harika.

Bir KYMA yamasının akışı, sinyal akışının yönlendirilmiş bir grafiğidir. Bu elbette MAX'tan çok farklıdır ancak sinyaller soldan sağa aktığı için sentezde çok aşinadır. Akıştaki bileşenler, sentez için çok düşük seviyeli veya çok yüksek seviyeli prototipler olabilir.

32 bantlık bir filtre öbeğini, örneğin bir yamanın diğer yönleri tarafından kontrol edilen bir akışa yerleştirmek gülünç derecede kolaydır. Başka bir sesin spektrumları tarafından kontrol edilen 1000 sinüs dalgasından oluşan bir osilatör bankası kullanarak bir sesi yeniden sentezlemek de kolaydır.

Ama o zaman VCA veya ADSR zarfı gibi çok basit bir şey kullanıyor olabilirsiniz.

Ancak özel sorularınızı yanıtlamak için

Kyma hakkında duyduğum her şey benim için gerçekten ilginç. Yarı programlama arayüzünü seviyorum. Merak ettiğim şey ne kadar "yararlı" olduğu. Demek istediğim, çok seyrek durumlar için harika bir araç olması bir şey. Üzerinde çalıştığım her projeye katkıda bulunabilecek ve istisnai durumlardan daha yaratıcı olmama ve kalıpların dışında düşünmeme izin verebilecek bir sistem olmak tamamen başka bir şey. İşte aradığım bu! Max / MSP'nin bana verdiği tampon boyutu ve zarf şekli vb. Hakkındaki net kabusları sevmediğimden değil. Öyleyse size sorum: Kyma'yı nasıl kullanıyorsunuz? Yaratıcı olarak sizin için ne kadar değerli? İş akışınıza nasıl uyduruyorsunuz?

Öncelikle, mesleğe göre ses tasarımcısı değilim, sadece müzik ve sentezle ilgileniyorum. Öyle olsaydım, birkaç nedenden dolayı KYMA'nın her yerinde olacağımı düşünürdüm.

 1. Öğrenmek için bir araçtır. Bazen şaşırtıcı sonuçlarla hemen hemen her fikri oldukça hızlı bir şekilde sesle yapabilir veya prototipleyebilirsiniz. Örneğin, işte oynadığım ve kulağa digeridoo gibi gelen eğlenceli bir yama.

http://createdigitalmusic.com/2010/03/15/osc-files-play -that-funky-music-hexagons /

KYMA'yı kontrol eden modüler sentez http://www.vimeo.com/10943340

 1. Yapı bloklarından oluşan kendi kitaplığınızı oluşturabilir ve bunları yeni şeylerde birleştirmeye devam edebilirsiniz. Örneğin çılgın motor, mekanik dronlar yaratmak istediğinizi varsayalım. Kendi drone makinenizi yaratmak için uyumsuz osilatör banklarını kullanmanın çeşitli yöntemlerini kullanan bir yama oluşturabilirsiniz.

 2. Ses tasarımı için gizli bir silah. Mesleğim buysa. Her yerde olacağım.

Yani KYMA için iş akışım öyle. Öncelikle efektler için kullanıyorum. Granüler yankılar. Perde / Zaman kaydırma, Filterbanks vb ...

Bazen modüler sentezde bulduğum bir fikri yeniden yaratmak için KYMA'yı kullanıyorum. Belki ilginç bir FM konseptiyle oynuyordum ve bunun bir yönünü daha sonra yeniden kullanmak üzere yeniden yaratan bir yama oluşturmak istiyorum.

Bu, yeni kavramları keşfetmek için bir öğrenme aracı. Birisi Karplus'ın güçlü algoritmalarından bahsetti. Wikipedia'da araştırdım, KYMA'da bir prototip buldum. Çarpıcı metalik tüpleri yeniden yaratmak için bir yama oluşturdu. Şimdiye kadar geliştirilmiş hemen hemen her sentez tekniğinin tamamını deneyebilir veya belki de kendinizinkini icat edebilirsiniz. Bu harika.

KYMA'da başka sistemlerde yapamadığım şeyleri yapabilirim. Yani diğer teknikleri tamamlıyor. Modüler üzerine eksiltici şeyleri yamamak daha eğlenceli, ama sonra sesi bantları başka bir sıradaki notaları anahtarlayan 32 bantlı sabit bir filtre bankasına koymak gibi şeyler yapabilirim.

Dezavantajları: Önceden var olan efektleri ve kutudan çıktığı gibi sesi kullanabilirsiniz. Bu KYMA'yı haklı çıkarmak için yeterli olmayacaktır. Elbette bir öğrenme eğrisi var. Eğer MAX'i zaten öğrendiyseniz endişelenmiyorum ama bu kamburluğun üstesinden gelmeden önce buna 100 saat ayırmayı planlıyorum. Sadece eksiltici synth şeyler yapmak için bir ortam istiyorsanız. Kesinlikle bunu yapıyor, ancak modüler bir sentez olacak şekilde optimize edilmiş bir ortamda daha hızlı olacaktır. Açık uçlu doğa, bazen oraya ulaşmak için hangi aracı kullanacağınızı keşfetmeniz gerektiği anlamına gelir. 200'den fazla prototip bileşeni vardır, bu nedenle en iyi yolu bulmak biraz zaman alır. Genellikle aynı sorunun pek çok çözümü vardır.

Örneğin, basit kare dalga, kare dalga tablosu kullanan bir Osilatör kullanın VEYA bir gecikme çizgisi ile ofsetlenmiş ve birlikte birleştirilen iki testere kullanın. Şimdi gecikmeyi testereden kareye sorunsuz bir şekilde geçiş için ayarlayabilirim. Darbe Genişliği için sıcak bir değişken koyabilirim veya sadece PWM'yi uygulayan bir prototip alabilirim. MAX'ta olduğundan çok daha yüksek bir seviyede çalışabilir veya metale ulaşabilirsin.

Tao editörünü kullanarak tamamen farklı iki ses arasında pürüzsüz spektral morflar oluşturun, insandan kediye vs. KYMA'da bunu yapmanın farklı yarım düzine yolu var.

Son tavsiye. Ciddiysen kitabı satın al !! KYMA 35 dolar açıkladı. KYMA olmadan bile harika bir okuma. Buradaki kavramlara kapıldığınızı hissediyorsanız, muhtemelen sistemden keyif alacaksınız.

#2
+5
Mikkel Nielsen
2010-05-18 19:13:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Merhabalar

Birkaç ay önce Paca'mı da aldım ve kılavuzda yolumu kazıyordum ve kendi başıma deneyler yapmayı denedim.

Daha önce söylediğim gibi , bu ünite ve program başka hiçbir programın yapamadığı şeyleri yapamaz, ancak birinin içine girmenin çok zaman alacağı gerçeğine dikkat etmek gerekir (En azından benim için yapar. Kılavuzda 100. sayfaya bakın ve Yapılması gereken büyük bir proje yüzünden birkaç hafta içinde ona dokunmadım, ancak tekrar araştırmak için can atıyorum.

Wacom tablet ile farklı sesleri kullanmaktan çıkıyor ve sesi çıkarıyor Çok daha doğal ince ayar yapmak, sonra fare yapmak.

Şimdiye kadar, sesleri tedavi etmede en tatmin edici sonuçları aldığımı düşünüyorum. Burada aksan gibi garip yıldız savaşlarını kolayca elde edebilirsiniz. Yamaları kullanmaya çalıştığımda rüzgarlar, makine sesleri sentezler, çok uzaklara gitme eğilimim var ve birdenbire hepsi kulağa kötü, çarpıtılmış veya karakter dışı geliyor (bu bir kelime mi ???)

Gerçekten sevdiğim bir şey ve çok iyi düşünülmüş bul, sen misin önceden oluşturulmuş bir ses alabilir ve içerdiği yapı taşlarının her birine bakabilir. Bu bana nasıl daha farklı ve heyecan verici sonuçlar elde edebileceğim konusunda biraz fikir veriyor.

Ah, ve TAU editörü delidir !!! Bir örneği analiz ederken (yine bir ses) mümkün olduğunu hayal bile edemediğiniz sonuçları alabilirsiniz!

Müşteri desteği daha önce belirtildiği gibidir. Süper. Carla ve Kurt harika.

Macbook pro 2,26 ve Konnekt8 ses kartında PAca kullanıyorum. Keşke daha büyük ve daha hızlı bir Mac almak için param olsaydı, çünkü zaman çizelgelerinin açılması vb. Bazen biraz zaman alabilir. Konnekt8 ses kartı tamam. Özel birşey yok. Spdif'leri Protools kurulumuma ek olarak kullanmak.

Vaktiniz varsa devam edin derim, ancak günde birkaç saat kullanıyorsanız aylar, aylar ve daha sonra bazılarını harcamaya hazır olun. Derin, gerçekten derin.

En iyi dileklerimle,

Mikkel

Aynı deneyimleri yaşıyorum ... 24 saat yeterli değil! :-)
#3
+3
Davide Favargiotti
2010-05-18 13:15:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hii'm sadece birkaç ay önce pakamı satın almıştı ... ve iki projede çok azını kullanmıştı. ama harika bir makine. Çok fazla zaman ayırmanız gerekiyor (para dışında) ama bu gerçek bir zevk: her zaman ilham verici bir şey bulun. Ben de max kullanıyorum, ancak kyma'da heyecan verici bir şey bulmanın çok daha kolay olduğunu gördüm; Bunu prodüksiyon parçaları için biraz dolgu oluşturmak (kyma kılavuzunda bulabileceğiniz bir numara) ve sesleri işlemek (ateş ve dalgaların "konuşması") için kullandım. ama inanılmaz olan şey, ne kadar hızlı yapabileceğiniz tekrar kullanabileceğiniz ve kullanabileceğiniz süreçler kitaplığınızı oluşturun. Doppler fx / pan / gerçek zamanlı genişletme ve perde ile sesleri işlemek için bazı yamalar oluşturuyorum, tümü wacom tablet ile kontrol ediliyor.Carla ve kyma'nın sahibi ve üreticisi olan Kurt, soruları yanıtlamak ve sorunu çözmek için gerçekten yardımcı ve harika. . bu kullanıcı için en çılgınca bir araç değil, ama harika ... ve ben sadece yüzeyi çizdim :)

Davide F

Teşekkürler deiffe, bu iyi bir cevap. Yedek bir 3K alırsam, almayı çok isterim!
#4
+2
theodorejordan
2010-09-02 21:47:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önsöz: Şu anda Audiomulch, Plogue Bidule, Reaktor ve MaxMSP kullanıyorum - sıklığa bağlı olarak hemen hemen bu sırada. Tesadüfen değil, aynı zamanda ne kadar hızlı ve kolay bir şekilde oturup sıfırdan inşa ederken onlardan harika sonuçlar alabileceğim konusunda onları koyduğum sıra da buydu. Gerçekte, Reaktor veya Max'te sıfırdan çok az şey yapıyorum.

Geçtiğimiz on yıl boyunca yılda yaklaşık bir kez Kyma'ya başka bir ahlaksız bakış atıyorum. Çok yakın bir zamanda sonunda sahibi olan biriyle tanıştım ve onunla biraz zaman geçirme şansı yakaladım. Unutmayın, onunla sadece bir hafta sonu geçirdim ve 3 gün içinde yüzeyde ince bir çizik bile bırakamayacağım hemen anlaşıldı. Bu yüzden, sıfırdan programlamayı öğrenmek için zayıf bir girişimde bulunmak yerine, birkaç günümün sahibinin yıllar içinde oluşturduğu yamaların yanı sıra bir grup fabrika örneği yamasını araştırarak geçirdim. Belirli bir sırayla ilk izlenimlerim şöyle:

 • Ses kalitesi çarpıcı.
 • Olasılıklar çok geniş.
 • Kullanıcı arayüzü biraz çirkin /clunky.
 • Başka bir yerde yetenekli olmayan şeyleri kesinlikle yapabilir.
 • Çok güçlü bir gizli silah olur.
 • Ben istemiyorum.

Evet, artık istemiyorum. Artık ona batacak zamanım veya sol beyin enerjim yok. Max ve Reaktor'ı "sen programla, ben onunla oynarım" ortamlarında başkalarının mevcut kreasyonlarını değiştirmek için kullanmaya yavaşça geri dönmemle hemen hemen aynı neden. Audiomulch'a delicesine aşık oldum ve bütün günümü fark etmeden orada geçirebilirim. Kyma'nın derinliğine veya karmaşıklığına sahip değil, ancak diğer araçlarımla birlikte çok memnun olduğum sonuçları çok hızlı bir şekilde alabiliyorum.

Teşekkürler! Yardımcı oldu :-). Austin'de KYMA ile deneyebileceğim birini tanıyan var mı?
#5
+2
kyma user
2011-07-02 06:02:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kyma, muhtemelen şimdiye kadar kullandığım hem sinir bozucu hem de ödüllendirici cihazlardan biri oldu. Bazen, kasıtlı olarak öğrenmeyi olması gerekenden çok daha zor hale getirmek için tasarlanmış gibi geliyor. Ama aynı zamanda, neredeyse hiç çaba sarf etmeden şimdiye kadarki en çılgın sesleri çıkaracak (100-200 saatlik bir şeyleri anlamanın dışında). Bu şekilde bakıyorum. Analogla karşılaştırıldığında modern dijital synth'lerin kullanışlı bir ses çıkarmanın daha zor olduğunu bir yerde okuduğumu hatırlıyorum çünkü çok fazla seçenek var. Ancak bununla birlikte daha geniş bir aralık geliyor. Öte yandan analog sınırlıdır, ancak çıkan hemen hemen her ses güzeldir. Kyma, dijital synth paredigminin en uç noktasıdır. Kullanıcı, her parametrenin her yönü üzerinde hemen hemen kontrol sahibidir ve mevcut tüm sentez modellerine erişebilir. Kullanıcının, çoğu ticari sentezleyiciyle otomatik olarak halledilen her son şeyi kontrol etmesi gerekir. Bu, sinyal yolundaki hemen hemen her dönüştürme noktasında kazanç aşamalandırmayı içerir. Önemsiz bir şey öğrendikten sonra, ama başlangıçta mutlak bir kabus çünkü bu yeni zihniyete girmenin yanı sıra, arayüzde her şeyin nerede olduğunu da bulmanız gerekiyor. Ve arayüz iyi değil. Hiç bir yazılım parçası kullanmadıysanız, arayüz muhtemelen çok mantıklıdır.

Genel olarak, bunu öğrenmek için çok zaman gerekiyor ve bence gerçekten harika şeyler yapmak için bazı yazılım programlama becerilerini bilmek de gerekli olabilir. Max / msp'yi bundan birkaç yıl önce biliyordum ve bunun kavramsallaştırma kısmı dışında pek bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Teknik olarak, Max'te bir şeyi kolayca nasıl yapacağını bilmek sinir bozucuydu, sonra Kyma'da anlaşılması 3 gün sürüyor, ancak sonuçta aynı derecede kolay, tamamen initsiz oluyor. Ama belki Max öğrenirken de aynıydı, sadece bir süre önceydi ve şimdi ikinci doğa. Kyma'nın aynı şekilde olmasını bekleyemem.

Harika olduğunu düşünmediğim birkaç şey, bunu öğrenmenin genel süreci, kalite kontrolü ve donanım. 3K için donanım çok ucuz görünüyor. Metal ince, fanlar çok ve gürültülü ve genel olarak, mümkün olduğunca ucuz yapılmış gibi görünüyor. İşi hallediyor, böylece işlemciler iyi, sadece genel his ucuz ve dayanıksız. Çok sıcak oluyor ki bence de iyi değil. Kılavuz derin, ancak sık sık tekrar ediyor ve neredeyse yeterince iyi organize edilmiyor. Ama en önemlisi, örnekler yeni biri için çok karmaşık. Öğretici gibi görünen bir şeyden geçtim ve geçmesi birkaç gün sürdü. Ve öğrendiklerim o kadar spesifikti ki öğrendiklerimin çoğunu gerçek bir genel yol dışında doğrudan kullanacağımı düşünmüyorum. Öte yandan, burada burada bir saat içinde bütün bir dünya sentezi öğretecek bölümler ve paragraflar var. Şaşırtıcı ... ama gerçekten sadece basit şeyleri anlayabilmek için bu kadar uzun zaman geçirdikten sonra. El kitabı yeniden düzenlenirse ve çok temel tanıdık kavramlar için bazı basit öğreticiler kurulursa, öğrenme eğrisinin% 90 oranında azaltılabileceğine inanıyorum. Cidden, kaos o kadar kötü. Çoğu malzeme, makine hakkında çok şey bilen ve yepyeni birinden gerçekten uzak olan biri tarafından yazılmıştır. Gerçekten müzikal oluyor, ancak piyasadaki en mühendislik / bilgisayar bilimi paradigma sentezleyicisi. Makineyi kullanırken bunu hissedeceksiniz, ancak bu yüzden bu kadar güçlü.

Asıl sorunun ne olduğunu unuttum, ancak Kyma'yı hem tavsiye eder hem de tavsiye etmezdim. Eşyalarınızı bildiğinizi düşünseniz bile, muhtemelen bilmiyorsunuzdur ve bu, bilmediğinizi anlamanızı sağlar. Ve eğer eşyalarınızı bildiğinizi düşünmüyorsanız, bu kafanızın çok ötesinde olabilir ve herhangi bir ses çıkarması zor olabilir. Ama sonra tekrar, belki de değil. En azından, eksiltici, fm, örneklemenin temelleri konusunda rahat olduğumu ve katkı maddesi, granül ve analiz hakkında biraz ipucuna sahip olduğumu söyleyebilirim. Yine, programlamanın temellerini bilmek, bazı güzel sonuçlar için aslında çok karmaşık olmayan seslerin parametrelerini programlamaktan çok, kılavuzun ne söylemeye çalıştığını ve kullanıcı arayüzünün zihniyetini çözmede daha fazla yardımcı olacaktır.

#6
+2
Mike Miller
2015-05-30 13:13:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Birkaç aydır Kyma yaşıyorum. Ses kalitesi harika. Bunu şu gibi şeyler için kullanıyorum:

 • Bir şarkıdaki parçalara uzaysal stereo genişliği eklemek.
 • Bir karışımdaki bir parçaya koro ekleme.
 • Reverb, temiz bir soluktur.
 • Bir şarkıdaki parçalara doygunluk da ekledim.

Sadece Kyma'nın basit kullanımı, karışımlarımdaki üretimimi artırdı. Evet, Kyma ile gerçekten tuhaf sesler çıkardım. Temel efektlerle kıç tekmeliyor. Ayrıca VST eklentilerinden daha iyi ses çıkarır. Hala burada ve orada VST şeyler kullanıyorum ama Kyma, eksik olan o parlak cilayı ekledi.

Kyma'nın hakkında gerçekten okumadığınız bir yönünden bahsedeceğimi düşündüm. Arayüz kadar VST eklentilerini kullanmak kadar kolay değil, ancak onunla biraz zaman geçirdiğinizde fena değil. Bu sadece farklı. Ben yeni bir kullanıcıyım ve hala önümde çok şey öğreniyorum.

Umarım bu, Kyma hakkında biraz farklı bir bakış açısıyla yararlı bir fikirdir.

Paca'mı birkaç hafta önce aldım! Şu anda projeler arasındayım, bu yüzden tüm zamanımı buna adayabildim ve onu seviyorum! Size katılıyorum - bu şeyden alabileceğiniz yankılar harika ve sentezin kulağa ne kadar analog gelebildiğine şaşırıyorum. CapyTalk'a da girmeye başladım - çok güçlü şeyler ve Max'ten çok daha kolay kurcalamak!
#7
+1
Jean-Edouard Miclot
2010-05-28 02:08:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ben de Kyma kullanıcısıyım. Her zaman araştırılacak bir şey vardır ve her kaztığınızda her zaman yeni keşifler yaparsınız. Kesinlikle bir para yatırımıdır, ancak en büyük yatırım muhtemelen ondan nasıl iyi sesler çıkaracağınızı öğrenmek için harcayacağınız zaman olacaktır. Gerçekten ilginç seslerden oluşan bir palet elde etmenin ve harcadığınız parayı haklı göstermenin yaklaşık 6 ay sürdüğünü düşünüyorum, ancak bu 6 aydan sonra asla pişman olmayacaksınız!

Gerçek zamanlı işleme kurulumu: - Pacarana Wacom Intuos4 içeren bir MacBook Pro ve yakında TouchOSC özellikli bir iPad'de Apogee Duet. (İMac'ten ve iMac'e Analog Giriş ve Çıkış).

 • MBox 2 Pro / Pro Araçları ve SoundMiner ile iMac.

Ben her zaman Tweaky'de ses alışverişi yapın ... Beni JeanEdouardMiclot olarak bulacaksınız.

Tweaky nedir?
Tweaky, yeni bir ürün satın aldığınızda otomatik olarak dahil olduğunuz Sembolik ses web sitesi topluluğudur.
#8
+1
Jean-Edouard Miclot
2010-08-27 23:18:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu sayfada Kyma hakkında yama resimleri ve ses bulutu örneklerini içeren halihazırda iki makale içeren bir blog oluşturdum: http://jedsound.com/blog/

Var eğlenceli.

#9
+1
kyma user
2011-07-02 06:06:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kyma, muhtemelen şimdiye kadar kullandığım hem sinir bozucu hem de ödüllendirici cihazlardan biri oldu. Bazen, kasıtlı olarak öğrenmeyi olması gerekenden çok daha zor hale getirmek için tasarlanmış gibi geliyor. Ama aynı zamanda, neredeyse hiç çaba sarf etmeden şimdiye kadarki en çılgın sesleri çıkaracak (100-200 saatlik şeyleri anlamanın dışında). Bu şekilde bakıyorum. Modern dijital synth'lerin analoga kıyasla kullanışlı bir ses çıkarmanın daha zor olduğunu bir yerde okuduğumu hatırlıyorum çünkü çok fazla seçenek var. Ancak bununla birlikte daha geniş bir aralık geliyor. Öte yandan analog sınırlıdır, ancak çıkan hemen hemen her ses güzeldir. Kyma, dijital synth paredigminin en uç noktasıdır. Kullanıcı, her parametrenin her yönü üzerinde hemen hemen kontrol sahibidir ve mevcut tüm sentez modellerine erişebilir. Kullanıcının, çoğu ticari sentezleyiciyle otomatik olarak halledilen son her şeyi kontrol altında tutması gerekir. Bu, sinyal yolundaki hemen hemen her dönüştürme noktasında kazanç aşamalandırmayı içerir. Önemsiz bir şey öğrendikten sonra, ama başlangıçta mutlak bir kabus çünkü bu yeni zihniyete girmenin yanı sıra, arayüzde her şeyin nerede olduğunu da bulmanız gerekiyor. Ve arayüz iyi değil. Hiç bir yazılım parçası kullanmadıysanız, arayüz muhtemelen çok mantıklıdır.

Genel olarak, bunu öğrenmek için çok zaman gerekiyor ve bence gerçekten harika şeyler yapmak için bazı yazılım programlama becerilerini bilmek de gerekli olabilir. Max / msp'yi bundan birkaç yıl önce biliyordum ve bunun kavramsallaştırma kısmı dışında pek bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Teknik olarak, Max'te bir şeyi kolayca nasıl yapacağını bilmek sinir bozucuydu, sonra Kyma'da anlaşılması 3 gün sürüyor, ancak sonuçta da aynı derecede kolay, tamamen initsiz oluyor. Ama belki Max öğrenirken de aynıydı, sadece bir süre önceydi ve şimdi ikinci doğa. Kyma'nın aynı şekilde olmasını bekleyemem.

Harika olduğunu düşünmediğim birkaç şey, bunu öğrenmenin genel süreci, kalite kontrolü ve donanım. 3K için donanım çok ucuz görünüyor. Metal ince, fanlar çok ve gürültülü ve genel olarak mümkün olduğu kadar ucuz yapılmış gibi görünüyor. İşi hallediyor, böylece işlemciler iyi, sadece genel his ucuz ve dayanıksız. Çok sıcak oluyor ki ben de iyi olduğunu düşünmüyorum. Kılavuz derin, ancak sık sık tekrar ediyor ve neredeyse yeterince iyi organize edilmiyor. Ama en önemlisi, örnekler yeni biri için çok karmaşık. Öğretici gibi görünen bir şeyden geçtim ve geçmesi birkaç gün sürdü. Ve öğrendiklerim o kadar spesifikti ki öğrendiklerimin çoğunu gerçek bir genel yol dışında doğrudan kullanacağımı düşünmüyorum. Öte yandan, burada burada bir saat içinde bütün bir dünya sentezi öğretecek bölümler ve paragraflar var. Şaşırtıcı ... ama gerçekten sadece basit şeyleri anlayabilmek için bu kadar uzun zaman geçirdikten sonra. El kitabı yeniden düzenlenirse ve çok temel tanıdık kavramlar için bazı basit öğreticiler kurulursa, öğrenme eğrisinin% 90 oranında azaltılabileceğine inanıyorum. Cidden, kaos o kadar kötü. Materyallerin çoğu, makine hakkında çok şey bilen ve yepyeni birinden gerçekten uzak olan biri tarafından yazılmıştır. Gerçekten müzikal oluyor, ancak piyasadaki en mühendislik / bilgisayar bilimi paradigma sentezleyicisi. Makineyi kullanırken bunu hissedeceksiniz, ancak bu yüzden bu kadar güçlü.

Asıl sorunun ne olduğunu unuttum, ancak Kyma'yı hem tavsiye eder hem de tavsiye etmezdim. Eşyalarınızı bildiğinizi düşünseniz bile, muhtemelen bilmiyorsunuz ve bu, bilmediğinizi anlamanızı sağlayacaktır. Ve eğer eşyalarınızı bildiğinizi düşünmüyorsanız, bu kafanızın çok ötesinde olabilir ve herhangi bir ses çıkarması zor olabilir. Ama sonra tekrar, belki de değil. En azından, eksiltici, fm, örneklemenin temelleri konusunda rahat olduğumu ve katkı maddesi, granül ve analiz hakkında biraz ipucuna sahip olduğumu söyleyebilirim. Yine, programlamanın temellerini bilmek, bazı güzel sonuçlar için aslında çok karmaşık olmayan seslerin parametrelerini programlamaktan çok, kılavuzun ne söylemeye çalıştığını ve kullanıcı arayüzünün zihniyetini çözmede daha fazla yardımcı olacaktır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...