Soru:
Baloncuğunuzu hangi ses patlatır?
MtL
2010-04-16 02:51:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Eğlence amacıyla medyayı dinlerken, güvensizliğinizin askıya alınmasını hangi belirli sesler paramparça eder?

Bana göre bu bir çılgın. Ontario'nun bir yazlık mahallesi olan Muskoka 'da büyüdüm. O kuş şarkısını ne zaman duysam kulaklarım kusuyor. Hemen yıldızlı gecelerin kamp yaptığı veya alacakaranlıkta bir rıhtımda oturduğum anılarına taşınıyorum.

Dün 24 S01E02 'yi izlerken, Mojave çölünde bir dalgıç sesi duydum . Belki o kadar uzağa göç ediyorlar ... belki ... ama yine de kıkırdatmama neden oldu.

Beni HER ZAMAN çıldırtan bir kuş şarkısının en büyük örneği, Thriller by Michael'ın yaklaşık 3 dakikasıdır Jackson.

"Seni ele geçirmek için yola çıktılar. Şeytanlar her tarafa yaklaşıyor." CUE LOON.

alt text

Loons hakkında komik… Maine'de büyüdüm ve bir tane duyduğumda aynı tepkiyi alıyorum. Göldeki yaz geceleri benim tam hatıram. Bu noktada biraz suçlu olduğumu itiraf ediyorum çünkü sık sık bağlam dışında bir kuş çağrısı aldığım ve bunu tamamen duygusal bir nedenle kullandığım için. Ama hey, ben bunu yapmasaydım, Audobon halkının ne hakkında şikayet etmesi gerekirdi? :)
Ah, Maine'e yeni geldim. Henüz bir çılgınlık duydum mu bilmiyorum ...
Gerçekten mi?! Maine'de nerede? PS. Bir loon bulmak için en yakın göle gidin!
Bunu gördünüz mü emin değilim, ama ilginç bir okuma - bir ornitolog olmak zor olmalı. :) http://pages.cthome.net/rwinkler/hollwood.htm
Portland'dayım. Henüz burada (post veya prodüksiyon) sağlam bir insanla tanışmadım, ancak Boston bölgesinde bazı film yapımcılarıyla bağlantı kurdum.
Burada başka bir eski Maineli ... Yaz aylarında Moosehead Gölü'nde büyüdüm, çok kötü, o zamanlar plakçı değildim!
23 yanıtlar:
#1
+9
Jay Jennings
2010-04-16 11:26:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Her filmdeki her büyük teçhizat kamyonunda kullanılan lanetli yarı doppler korna. Dönem. ( Premiere Edition CD kitaplığından birini biliyorsunuz.)

Premiere Edition Library

Anlaştık ... buna dayanamıyorum.
Oh ... ve o kütüphaneden gelen kalabalığın nefesi kesiliyor HER ŞEYDE .... neredeyse her film tanıtım reklamı.
O kadar dikkat çekici ve o kadar çok şeyde ses çıkarmayan karım bile bunu fark etmeye başladı.
Henüz buna uzaktan bile benzeyen bir kamyon kornası doppler kaydetmedim. Bu yüzden daha 'konserve' hissettiriyor.
#2
+8
Andrew Spitz
2010-04-16 15:55:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak, bir kütüphaneden kullandığım bir sesi fark ettiğimde, hikayenin dışına çıkıyorum, bana deli gibi fırlıyor.

Spesifik bir örnek: Ses Fikirlerinden her yerde kullanılan belirli bir kapı var. The Simpsons'ta her kapı için (iç mekan, dış mekan, masif, metalik vb.) Kullanılan gıcırtılı olanı biliyorsunuz. Bence bu bir şaka, olmalı.

Aksi halde oldukça havalı olan mini dizi "The Lost Room", bu kapı efektini Lost Room'un kapısının imza sesi için kullandı ve bu beni çok zaman aldı.
9000 serisinde sevgiyle "Güney Park Kapısı" dediğime inandığım ahşap bir kapı var.
@Stavrosound hehe. Bir dinleyeceğim.
#3
+7
ianjpalmer
2010-04-16 13:22:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benim için Wilhelm Çığlığı. Bunu can sıkıcı bulmuyorum ama bir filmde karşılaştığım her zaman beni güldürüyor.

Şu anda bunu kısa mesaj sesim olarak kullanıyorum ki bu çok komik Diyelim ki bir dükkanda ve aniden birisi çığlık atıyor. Etrafa bakan herkesin bir çığlık mı duyduğumu merak etmesini isteyin?

+1 büyük teçhizat kornası için. Ayrıca neredeyse her televizyon şovunda görülen aşırı kullanılmış bir telefon da var - 2 örnek "Arkadaşlar" ve "Boşluklu" (İngiltere Versiyonu).

Wilhelm Scream

Kesinlikle katılıyorum! & Simpson'larda bir POV shooter oyunu gösterdiklerinde ve her cinayetin üzerinde wilhelm vardı ...
Ben şahsen Wilhelm'in çığlığına dayanamıyorum. Her duyduğumda utanıyorum. Bunu bilmek ve Frankie'nin ne kadar kötü bir ses olduğunu bilmek beni o andan çıkarıyor.
#4
+7
Mikey P
2010-04-20 09:47:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Karakterler dışarıdayken diyalogda yakınlık etkisi. Karakterlerin çölde yürürken, sözlerini ve dudaklarının sanki kulağınızın yakınındaymış gibi seslerinin duyulmasını görmekle ilgili bir şeyler var.

Aman tanrım bu beni rahatsız ediyor. 400 mil uzaktalar ve dillerinin ağızlarında dolaştığını duyabilirsiniz.
#5
+6
NoiseJockey
2010-04-20 19:08:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Üç kelime: DESERT HAWK SCREECH. Dışarıda kırmızı kuyruklu şahinler duymak o kadar kötü ki, gerçekten, doğada (yaygın bir olay) ve en azından doğrudan gülmeye başlamazsam bir gülümsemeyi kırarım. Film doğayı bir klişe haline getirdi!

Ha! Muhteşem bir tane. Ah doğa ... her zaman filmleri yırtar.
#6
+5
Joel Raabe
2010-04-17 00:13:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Filmsound.org'da bunların harika bir listesi var: http://www.filmsound.org/cliche/

Biri rahatsız edici bir şekilde mikrofona adım attığında mikrofonla geribildirim her zaman sinirimi bozuyor ...

EVET. Teşekkür ederim. Bu beni deli ediyor. Sanki mikrofon standında boşta duran bir mikrofon, birinin yaklaşmasının bir sonucu olarak geri bildirim verecektir. Dikkatinizi çekmek için. En komik yanı, daha iyi bilmesi gereken ses tasarımcıları tarafından tamamen sürdürülen bir ses efsanesidir! (Şaka yapıyorum. Bunun "daha yüksek bir otorite" nin dürtüsündeki ses türü olduğundan eminim - okuyun, yönetmen.)
Sanki gezegendeki her canlı ses mühendisi beceriksizmiş gibi ... evet, bu beni sinirlendiriyor!
Evet - Dövüş Kulübü'nün bunu iyi yaptığını düşündüm
#7
+5
Sonsey
2010-04-17 18:22:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benim için ... "Dr. Forest lütfen 118'i tuşlayın, Dr. Forest lütfen bir, sekiz ...". Bunu TV'deki HER TEK HASTANE SALONUNDA duyuyorum ve hangi kütüphaneden geldiğini biliyorum. Beni her zaman andan çıkarır. Yani gerçekten, bir mikrofona atlamak ve özel sayfalar kaydetmek ne kadar zor? Yönetmenlerim, yapımcılar ve hatta kedilerim hastanelerde arandı!

Bana söylendiğine göre CSI, LVPD kodlarını vb. Kullanarak kendi telsiz çağrılarını bir dizi telsiz aracılığıyla kaydetti
#8
+4
VCProd
2010-04-16 19:10:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bilirsiniz, eksik olan seslerden çok mevcut olan seslerle ilgilidir. Çok sessiz restoranlar ve kalabalık barlar, sessiz havaalanları vb. Beni rahatsız eden seslerden biri kahve dükkanlarından geliyor - bir espresso makinesinin sürekli hava hortumu sesi çıkaran HISSSSSS'si, ancak öğütücüler, tıklamalar, köpüren süt gibi espresso yapmakla ilgili başka hiçbir şey yok .

Beni filmden gerçekten çıkaran bir diğer şey de kötü eşleştirilmiş ADR. Birisi uzun beton bir koridordaysa ve yastıklı bir kutunun içindeymiş gibi ses çıkarsa, bu çok rahatsız edicidir.

Bu bana insanların arka planda dans ettiği barları düşündürüyor. Her birinin kafalarındaki müziğin (değişen tempolarla) sessizce dans edip etmediklerini görmek için her zaman bedenlerinde ritmik ipuçları izliyorum.
#9
+3
Joe
2011-05-24 08:15:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hollywood Edge kitaplıklarında bir grup çalışıyorum, bu yüzden bunlardan birçoğunu yakalıyorum. "kırmızı kuyruklu şahin çığlığı" gibi "sevimli çocuk kıkırdaması" da aklıma geliyor

Gerçekten rahatsız olan Ancak ben, BBC programı "Robin Hood" boyunca, HER AT ÇERÇEVEDE BİR AT OLDUĞUNDA AYNI at vızıltısı örneğini kullandılar!

Sanki İngiltere'deki her at tamamen aynıydı. p>

#10
+3
EMV
2010-05-06 13:03:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Baloncuğumu patlatan seslerden biri, genellikle yakıt yangınlarının, molotof kokteyllerinin, ateş toplarının veya bir şeye doğru koşan ateşin tutuşması için kullanılan belirli bir SHIOUFFF sesidir. Aynı zamanda araba kazalarına da çok karışıyor. Nereden geldiğini bilmiyorum ama eskiden bazı kitaplıklarda da bulunduruyordum.

Wilhelm Scream'e bir övgü, görünüşe göre Burtts'un ses tasarım dünyasının dışında bile kabarcıklara neden olan bir ses:

Wilhelm Scream rap'i Çağıran

Tam olarak neden bahsettiğinizi biliyorum !!! Bir düğmeye tıkladığınızda Diablo'nun video oyunu için kullandığı ses efekti de var - bir tür örs vuruşu / çakma gibi bir şey. Ama tam olarak hangi ateş topunun kulağa hoş geldiğini biliyorum. Bu çok komik.
Sanırım Sound Ideas6015'teki sesten bahsediyorsunuz - 28 Fire Ball ImpactBen de katılıyorum, bu en fazla kullanılan seslerden biri.
#11
+3
Matt Cavanaugh
2010-05-05 06:24:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wilhelm beni o kadar rahatsız etmiyor. Belki de Ben Burtt en havalı olduğu için affediyorum. Yine de bu çığlık balonumu patlattı:

[youtube] L_818rcC0DA [/ youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=L_818rcC0DA

Bu da benim baloncuğumu patlatıyor !!! Adı bu mu? Youraagh 2 mi? Adamım bu çığlığı sevmiyorum
Birisi bunu Hollywood Edge'in Premiere Edition # 1, Disc 13, Track 44'ten "Screams 3; Man, Gut-wrenching Scream And Fall Into Distance" olarak tanımladı. Kaynaklarım doğruysa, şirket 1990'da başladı ve bu çığlık ( ilk baskısında göründüğü için) yaklaşık 20 yıldır kullanılmaktadır.
Bu çığlığın 20 yılı vay !!! Bilgi Matt için teşekkürler!
#12
+3
Lachlan Harris
2010-04-16 16:24:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

O kalabalığın / izleyicinin şaşırttığı 'oh' tepkisi ne olacak?

Birisi kalabalık bir yerde müstehcen bir şey yaptığında bunu her zaman fark ederim. restoran, spor maçı.

Beni deli ediyor!

#13
+2
Glenn X. Govan
2010-05-05 04:53:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wilhem çığlık atıyor çünkü aşırı kullanıldı ve beni filmin dışında bıraktı. Oklar için aşırı kullanılan ıslık sesi ve bir ateş topu için etkilenen kırbaç sesi. (ilk duyduğumda gerçekten harika olsa da)

#14
+2
Mark Durham
2012-05-30 05:48:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aslında, bugünlerde genellikle çok fazla şey duyuluyor.

Bazen, gerçekte gerçekten bir ses çıkarmasa bile, mevcut ses tasarımının 'her şeyin bir ses çıkarması gerekir' fikrini takip ettiği görülmektedir. Örneğin, geçen gün şu anki büyük serilerden biri olan bir aksiyon filmi izliyordum. Ana karakter küçük bir 12v gibi bir güvenlik kamerasını çıkardı ve elektrik santralinin sesini kapattı ...

Neden? Tamamen gereksizdi.

Sırf her şeyin ses çıkarması için yeterli parçaya sahip olduğumuz için, bu her şeyin olması gerektiği anlamına gelmez.

Rant bitirin.

daha fazla anlaşamadım !! Ağır elli foley için de aynı şeyi hissediyorum. "Kirpik foley" dendiğini duydum. Ekrandaki her şeyin bir sese ihtiyacı yoktur. Bir şey ses çıkarırsa, sesi nasıl çıkarır, ses yüksekliği ve performansı, işinin her ayrıntısını duymak isteyen aşırı hevesli sesli adam tarafından değil, hikaye tarafından belirlenmelidir.
Tamamen katılıyorum! gişe rekorları kıran = toplam kısıtlama eksikliği mi?
#15
+2
user80
2012-05-30 18:39:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Senkronize olmayan her şey.

#16
+1
Olle Sjöström
2011-05-23 11:41:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sokak kedisi! Her zaman New York'un arka sokaklarında veya diğer korkutucu kentsel alanlarda olan kedi.

Dükkan kapı zili de bu seslerden biri ... İsveç'te yaşıyorum ve buradaki bazı stüdyolar tamamen tembel ve hangisinin örnek olduğunu seçiyor en yakın. Yani her kapının ve her dükkanın aynı sese sahip olduğu ortaya çıkıyor. Ve burada İsveç'te bir baykuş sesinin kötüye kullanılması da var, ne zaman orada karanlık ormanların görüntülerini göstersek, kesin "yuhalama" ve bu sadece ... iyi. Aylak gibi.

"Daha iyi bir dünyada" veya "hämnden" (İsveç adı) adında harika bir film var. Film Danimarka dili, bu yüzden oyunculuk ve olaylarda çok gerçekçi. Her şey "gerçek" ve nefes kesici bir film, beni gerçekten şaşırttı. Ve üzerimde etkisi vardı, ağlıyordum ve bu filmle ilgili gerçek bir fiziksel duygusal deneyim yaşadım ve bu ucube baykuş yuhalamaya başlıyor! Neden? Çünkü yakınında bir göl olan bir orman görüntüsü var. GAH

Görünüşe göre Danimarkalı ses tasarımcıları bile tembel. Aslında o filmin sesi genel olarak oldukça vasattı. : / OT: Ama yine de şiddetle tavsiye ettiğim harika bir film :)

#17
+1
Chris
2011-05-25 22:23:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

sessizliğin sesi, beni her zaman güzelleştirir

#18
+1
Skarik
2012-05-30 16:36:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Apaçık Wilhelm Scream'in yanı sıra, özellikle benim için işleri mahveden başka aşırı kullanılan kütüphane örnekleri ve döngüleri var. Garip bir şekilde bunların bilgisayar oyunlarında veya müzikte kullanıldığını ilk kez duymuştum.

Örneğin, birkaç çocuk gülüyor: Bu örnekler, sayısız belgeselde kullanılan Rollercoaster Tycoon bilgisayar oyunu serisinde kullanıldı ve hatta bazı çocuklar Anakin'in üzerinde çalıştığı pod yarışçıdan geçerken Star Wars Ep.1'de kullanıldı.

Bir çok belgeselde vb. tekrar duyduğum (tropikal?) bir kuşun sesi var. Bunu ilk kez Age of Empires 1 bilgisayar oyununda duydum ve ne zaman duysam aklıma geliyor!

Diğerleri var, kapı açma / kapama gıcırtıları ve sevdiğim farklı grupların 4 şarkısında kullandığını duyduğum bir davul döngüsü var ve görünüşe göre birkaç TV programı için tema müziğinde kullanılıyor . Cake Boss temasının kendi koleksiyonumda kullandığı davul örneğine bile sahibim!

DÜZENLEME: Az önce Loon sesini dinleyebildim ve yukarıda bahsettiğim kuş gürültüsü bu !!

Age of Empires'ın büyük bir hayranıyım, bu yüzden bu ses beni çok fazla rahatsız etmiyor.
Ayrıca, filmde ve televizyonda her zaman kullanılan BBC Kütüphanesi'nden bir araba sürüş efektini seslendirmeye başladım. Sanırım "23 Ford Fiesta, 1-1 L Hatchback".
#19
+1
Alan Pring
2012-06-01 18:11:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Son zamanlarda beni iki kez rahatsız eden şey, "silah musluğu" sesi.

Birincisi, açıkça farklı iki silahın aynı kurma sesine sahip olması, ör. assualt tüfek ve tabanca.

İkinci olarak, bir karakter bir silahı kaldırdığında ve aniden kurma sesi belirdiğinde. Hikaye anlatma amacıyla bunun nedenini anlıyorum ama bazen beni gerçekten sahneden çekiyor. Bir silahı fırlatmanın ses çıkarmadığını söylemiyorum, ancak çoğu silahın 180 dereceden 90 dereceye kaldırıldığında otomatik olarak yükselmediğinden eminim ...

Kulağıma göre, bu cevabın yayınlanmasından bu yana geçen üç buçuk yılda bu daha da kötüleşti. Son zamanlarda, ekranda tam anlamıyla bir silah göründüğünde, sebepsiz yere rastgele bir ses çıkardığı şeyler izledim. Bir sahnede birbirine düşman olan iki grup vardı, herkes silahlıydı ve hepsi aynı anda silahlarını birbirlerine doğrulttular. Kakofani sağır ediciydi.
#20
+1
Tamachan87
2015-12-16 04:29:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kısa bir liste:

  • Tüm klavyeler mekaniktir. Bir MacBook'un Model M sesini çıkarması tuhaf.
  • "Susturulmuş" silahlar. Bir zamanlar birinin "susturucu" adını okuduğu ve gerisini varsaydığı hissine kapılıyorum. Bir susturucu, "yeni" iken bir silah sesini oluşturmaz.
  • Zamanlayıcılı herhangi bir şey de her saniye bip sesi çıkarır.
  • akciğer / kafa veya boynunuz bıçaklanmış veya boynunuz kırılmış - ölürken bir şeyden düşerseniz çığlık atarsınız.
  • Tüm yeni robotlar Skrillex sesleriyle çalışır.
  • Tüm alarm saatleri aynı alarma sahip.
#21
  0
troglobyte
2012-06-02 18:52:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Apple Logic / Soundtrack 'Alarm'ın henüz gelmemesine şaşırdım. Bu beni hep deli etti. İPhone / Pad çıktığında ve bu sesi çok az ses efekti gibi dahil ettiğinde, filmlerden, televizyonlardan ve reklamlardan kaybolacağını düşündüm. Hayır!

Bana bu kontrol edilemez TV ile dalga geçme dürtüsü veriyor. Televizyondaki sesi, sesimle yapabildiğim en çirkin ve aşındırıcı şekilde taklit etmeliyim.

Arada bir yukarı veya aşağı hareket ettiğini ya da bir şekilde muamele gördüğünü duyarım. Bunun daha iyi olacağını veya bağırsak ağrısının bir kısmını hafifleteceğini düşünürdünüz. Ancak bir şekilde durumu daha da kötüleştiriyor.

Bu SFX'lerin telifsiz olarak kullanılmasına izin verildiğini merak ediyorum, Garageband veya iMovie gibi aynı olanlar mı?
GB / iMove SFX / örneklerinin Logic ile gelenlerin alt kümesi olduğuna inanıyorum. Apple tarafından sağlanan içerik telifsizdir. Onları tekrar satamıyorum. http://support.apple.com/kb/HT5175
#22
  0
Stephen Saldanha
2012-06-03 06:58:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sıradan klişeler ve diğer yaygın sesler dışında, hakkında yayınladığım bu son zamanlarda ilgimi daha çok video oyunlarında çekiyor gibi görünüyor, ancak çok da önemli değil.

#23
  0
user17037
2015-12-16 03:32:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hollywood Edge bebeği yavaşça ağlıyor ses efekti. Disk 40, Parça 14. Bu ses efektinden nefret ediyordum. Ağlamaya ve intihar etmeyi düşünmeme neden oluyor. Bu ses efekti sayısız çizgi film ve şovda kullanılmıştır (örneğin Ed Edd n Eddy). İlk olarak 2000'li yıllardan kalma bir Baby Born oyuncak reklamında ses efektini duydum ve o zamandan beri bu ses efektinden nefret etmeye başladım. İlk olarak hangi ses efektinin kullanıldığını söyleyebilir misiniz? Bilmeyi seviyorum.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...