Soru:
Paraşüt Sesi?
Chris
2010-06-09 05:33:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Paraşüt sesi nasıl oluşturulur?

Bir mikrofonun önünde elbiseleri çırpıp işlemeyi denedim.

Dokuz yanıtlar:
#1
+13
Andrew Spitz
2010-06-09 13:45:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lise ve üniversite yıllarındaki işim paraşütle atlama kameramanı ve koçuydu, 1200'den fazla paraşütle atlama yaptım, bu yüzden kulağa oldukça iyi geldiğini biliyorum :-) İstediğiniz perspektifin nasıl olduğunu ya da istersen gerçekçi, ama size gerçek dünyadan şeyler vereceğim, böylece bir fikir edinebilirsiniz.

Gökyüzü dalışının bakış açısından:

Serbest düşüş sırasında yüksek derecede şiddetli rüzgar esiyor, ancak ne yaptığınızı çok fazla kaydetmediğiniz. Ardından, paraşütünüzü açarsınız ve yaklaşık 2 ila 3 saniye içinde çok gürültülüden sessizlik hissine dönüşür. Yavaşlama, açıldığında yavaş ve sessiz olmaktan çok hızlı ve gürültülü kaldığı logaritmik bir eğri gibi gerçekleşir. Başlangıç ​​rüzgarda çok mevcuttur, ancak daha sonra şiddetli hışırtı / sarsıcı / çırpınan malzemeye geçiş yapar. O son an, paraşüt yarı açıktan açılmaya gittiğinde, o zaman maddi sesle karıştırılmış büyük bir sert kanat / patlama duyarsınız. Açıldıktan sonra, göreceli sessizlik inanılmaz.

Açık gölgeliğinizin altında biraz rüzgar duyarsınız ve eğer bir türbülans varsa arada sırada tek kanat çırpma sesleri alırsınız. Yine de çoğu zaman çok pürüzsüz. Hızlı bir kanopi uçuruyorsanız, daha güçlü bir rüzgar duyarsınız ve neredeyse hiç malzeme çırpınmaz, ancak ana ses hatları kesen rüzgardır (kanopi ile yükselticileriniz arasındaki teller), bu harika ıslığı yaratır. Farklı uzunluklarda birçok satır vardır, bu yüzden oldukça zengin seslerle birleşirler. Sevdim! Kamera paraşütçüyü takip ediyorsa isteyeceğiniz algı budur.

Yer perspektifinden:

Rüzgar yoksa ve paraşütçüler üstünüzde açılıyorsa, bu daha çok gök gürültüsüne benzer. Yaprak gibi bir gök gürültüsü. Ortama bağlı olarak yankılanabilir. Bazen büyük bir "Whoohhoo" mutluluk çığlığı duyarsınız.

Material:”

Diğerleri sesi yaratma konusunda harika ipuçları verdi, ancak biraz daha bilgi vereceğim. Paraşüt malzemesi sıfır gözeneklilik olarak adlandırılır ve çok plastiktir ve bu nedenle hışırtı, rahat pamuklu çarşaflar gibi ses çıkarmaz, bunun yerine su geçirmez katlar veya bir çadırın kaplama malzemesi gibi. Bu, malzemenin kendisi içindir, ancak büyük seslerin çoğu, rüzgarın hücrelere hapsolması ve kanadın sert olması ve ardından havayı serbest bırakması ve hızlı bir şekilde yumuşaması ve bunun tersi, yani çarşafların ve şemsiyelerin kanat çırpmasıyla oluşur daha ağır anlar için kulağa iyi gelecektir (normal uçuş için değil).

Bu gerçekten harika Andrew, yüksek sesle rüzgârdan anında sessizliğe geçme fikrini seviyorum Paraşütle atlama sahneleri için ikna edici ses tasarımına sahip herhangi bir TV / film var mı? Sanırım Just Cause video oyunları çok sayıda paraşütle atlama içeriyor, onları.
@Haydn Onu iyi kullanan filmler düşünemiyorum. Drop Zone'a takıntılı olduğumu hatırlıyorum: http://www.imdb.com/title/tt0109676/ atlamaya başlamadan önce onu tekrar dinlemeliyim. Just Cause'u duymadım, yine de eğlenceli görünüyor.
Band Of Brothers'daki damlalara bir göz atın - orada iyi ses tasarımı.
#2
+3
Jay Jennings
2010-06-09 10:35:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Görselinizin ne gerektirdiğini bilmeden tavsiye vermek zordur (abartılı dram ile gerçekçi). Yelken patlamaları ve kürkleri harika bir başlangıç ​​noktasıdır çünkü kütle ve derinlik elde edeceksiniz. Yatak çarşafları ve daha küçük kumaşlar daha küçük, daha ince ayrıntıları sağlayacaktır, ancak ben onlara tek başıma güvenmem. Daha dramatik bir görselle çalışıyorsanız, silah sesi, patlama veya herhangi bir tür derin etki gibi patlamayı tatlandırmak için patlayıcı bir unsur ararım. İyi şanslar ve iyi deneyimler!

#3
+2
Colin Hart
2010-06-09 05:52:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Büyük bir şemsiye alıp yukarı aşağı sallamayı deneyin. Rüzgar rüzgarları veya kanalın açılması için daha büyük, daha yavaş hareketler ve rüzgarda çırpınmak için daha küçük, hızlı hareketler yapın.

Bir başka harika, ancak daha az erişilebilir ses, bir yelkenli teknedeki orsa yelkenlerinin sesi olacaktır. / p>

#4
+2
twobob
2010-08-18 08:31:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hızla giden bir arabanın camının dışında hızla yastık kılıfını şişirmeyi deneyin

İyi fikir twobob. Paraşütle atlarken yanınıza biraz lavaş getirmeye ne dersiniz?
Bu harika bir fikir, muhtemelen arabadan çok fazla gürültü duyarsınız ama bunu bisikletimde bir şekilde deneyebilir ve yapabilirim çünkü sessizce ve makul derecede hızlı seyahat edebilirim.
#5
+1
Haydn Payne
2010-06-09 11:41:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kanalın açılma sesi için, (dikilmemiş) bir çadır kullanmayı deneyecektim, bir kişi onu her iki ucundan tutup sallayarak bir dalga oluşturacak şekilde salladı

#6
+1
Lugarshz
2010-06-09 19:25:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tam da bu çadır fikrini önermek üzereydim ama sen beni yendin!

Hiç paraşütle atlamadım, ama biraz çıngıraklı metal donanım da eklemek isteyebilirsin? belki birlikte takırdayan birkaç carbiners. Söyleyeceğim tek şey, projenizin ne olduğuna bağlı olarak, izleyicilerinizin küçük bir yüzdesinin herhangi bir paraşütle atlama deneyimi yaşayacağıdır. . .

Bu, en gerçekçi etkinin en etkili etki olmayabileceği anlamına gelir. İnsanların paraşütle atlamanın neye benzediğine dair istisnalarını karşılayan bir efekt yaratmak, gerçekçi olmaya son derece sadık kalan ancak insanların nasıl göründüğünü varsayabileceklerine aykırı olabilecek bir etki yaratmaktan daha mantıklı olabilir.

#7
+1
Dom Lawrence
2010-06-09 22:09:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çarpışma için yavaşlatılmış el bombası patlamaları kullandım. Gerçek malzeme sesleri için daha fazlasını ekleyemiyorum - sanırım bir şemsiye ve panço / rüzgar durdurucularla birden fazla foley katmanının bir kombinasyonunu kullandım. Yaptığım diğer bir şey de, sürüş sırasında malzemenin bir kısmını bir pencereden dışarı çıkarmaktı - iyi bir gürültü azaltma ve araba / amb seslerini çözmek için bir eq'e ihtiyacınız var, ancak ondan iyi flaplar / rüzgar hışırtısı alıyorsunuz. Alternatif olarak bir masaüstü hayranı çalışabilir mi?

#8
+1
Justin Huss
2010-06-11 15:29:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Açılış için ince bir duş perdesi kullanmayı deneyebilirsiniz. İnce olanlardan bahsediyorum,% 100 polyester. Islatırsanız kulağa biraz daha ağır gelecektir. Ve oldukça iyi kanat çırpıyor.

#9
+1
Dave Matney
2010-06-26 21:02:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hiç paraşütle atlama yapmadım, bu yüzden sesle ilgili tek deneyimim, diğer ses tasarımcılarının yaptığını gördüğüm şeydi.

İlk düşüncem, şutun patlaması için kullanmaktı. Plastik poşeti aşağı doğru sallayıp hava ile doldurduğunuzda (dürüst olmak gerekirse bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyordum), sonra fırlatıp atın.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...