Soru:
Evrişim Yankısını Anlamak
VCProd
2010-04-13 22:07:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu soru benim için daha çok evrişim yankısının kullanımlarını, nasıl gerçekleştirileceğini ve sahip olduğum yanlış anlamaları gidermem için.

Anladığım kadarıyla, bir evrişim dürtüsü yaratmak için:

  • Modellemek istediğiniz alana bir hoparlör ve ölçüm mikrofonu kurun
  • Hoparlörden bir dürtü çalın ve sonucu kaydedin. Bir tıklama ve ardından sinüs taraması ve ardından başka bir tıklama olan bir ses dosyası kullanmam söylendi.
  • Orijinal dosyayı ve kaydedilen dosyayı bir dönüştürücüye yükleyin ve bir çıktı dosyası oluşturun.
  • Çıktı dosyasını evrişim yankı eklentinizle birlikte kullanın

Evrişim yankısı, ADR'nizi işlemek için ideal bir yol olmalı, ancak onu kullanan bir projede hiç bulunmadım. Yalnızca eklenti ile birlikte gelen yerleşik profillerle oynadım.

Sorularım:

  • Sahada kayıt yapmak için ne tür ekipman kullanıyorsunuz?
  • Hangi çözümleme programını kullanıyorsunuz?
  • Ne tür uygulamalar için profil oluşturuyorsunuz?

Teşekkürler!

Dört yanıtlar:
#1
+4
Jay Jennings
2010-04-13 22:31:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Süreci oldukça kapsamlı bir şekilde anladınız. Sorularınızı yanıtlamak için:

• Sahada kayıt yapmak için ne tür ekipman kullanıyorsunuz?

Zor ve hızlı kurallar yok ama yapmalısınız elinize alabileceğiniz kadar profesyonel bir ürün kullanmaya çalışın. Güçlü bir hoparlör bir zorunluluktur, bu nedenle kaydetmeyi planladığınız her yerde bir güç kaynağınız olduğundan emin olun. Yeniden. mikrofonlar, birçok kişi DPA veya Earthworks kullanıyor, ancak Schoeps, ATs ve Neumanns harika seçenekler. Bunların hiçbirine erişiminiz yoksa, sahip olduklarınızı kullanın! Ayrıca, kaç tane kanal kaydedeceğiniz konusunda da bir seçeneğiniz var, yani. mono, stereo, dörtlü veya üstü. Hangi konfigürasyonu seçeceğiniz, kayıt cihazınıza, kurulum için ne kadar zaman ayıracağınıza ve tabii ki uygulamanıza bağlı olacaktır. Kesinlikle ADR amaçları için hazırlanıyorsanız, stereo yeterli olacaktır.

• Hangi ters çevirici programı kullanıyorsunuz?

Altiverb film post prodüksiyonunda en popüler olanıdır (en azından burada LA'da). Diğer bir seçenek de TL Space. Yine bir diğeri, Waves'ten IR-L (kullanmama rağmen). Sound on Sound'dan çeşitli uygulamalar ve bunların nasıl karşılaştırıldıklarına ilişkin mükemmel bir makale burada.

• Profili ne tür uygulamalar için [kullanıyorsunuz]?

Tamamen ne için kullanmak istediğinize bağlıdır! ADR'yi diyaloğa (veya eşleştirmeye çalıştığınız herhangi bir alana) uyacak şekilde işlemenin kısıtlamaları dahilinde kalabilir veya istediğiniz bir gerçek alanı simüle etmek için müzik veya ses efektlerinde kullanabilirsiniz. Orijinal dosyayı tamamen değiştirmek, onu yeni bir şeye dönüştürmek için sık sık Altiverb kullanıyorum. Ayrıca, evrişim yankılarının sadece gerçek uzaylardan gelen dürtü yanıtlarını kullanmak zorunda olmadığını unutmayın; başka bir şeye karşı konvolüsyon yapmak için içine attığınız herhangi bir ses örneğini kullanabilirler, yani. dürtü tepkisi olarak kullanılan bir örs vuruşu, işlediğiniz sese metalik bir özellik katacaktır.

Deneyin ve eğlenin!

PS. Evrişim yankıları kullanıcıları için pek çok 3. parti dürtü yanıt kitaplığı bulunmaktadır. Zaman zaman kullanmaktan zevk aldığım işte.

Altiverb bir çözücü mü yoksa bir konvolver mi? Convolver, dürtü yanıtından yankılanan sesi üretir. Bir ters çevirici, daha sonra konvolver ile işlenebilen başka bir bilinen sinyalin bir kaydından dürtü tepkisini üretir.
Endolith - AudioEase, Altiverb'i yapan şirkettir. Altiverb'in kendisi bir evrişim yankısıdır, yani diğer seslerle birlikte yankı, yankı vb. Oluşturmak için IR'leri kullanır. AudioEase ayrıca Altiverb ile Altiverb IR Ön İşlemcisi adı verilen ve bir ters çevirici olan bir program da içerir. Daha fazla bilgi için yayınınızdaki yorumlarıma bakın.
Ya da sadece gerçekçi sesler için değil, çok garip efektler için bir evrişim yankısı kullanabilirsiniz. IR olarak eğimli bir zilin ses örneğini kullanarak çok ilginç tonlar yaptım ve Slinkies'e vurdum ve ... ;-)
Sizin (ve diğer herkesin) ayrıntılı yanıtının yanı sıra yanıt kitaplığı bağlantısı için teşekkür ederiz. Başlamak için ihtiyacım olan her şeye sahip olduğuma inanıyorum ve kendi yankı kitaplığımı toplamaya başlamaktan heyecan duyuyorum!
Hiç önemli değil. Paylaşmak isterseniz, bazı yanıtlarınızı duymak isterim.
#2
+2
endolith
2010-04-14 00:02:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Bana bir tıklama ve ardından bir sinüs taraması ve ardından başka bir tıklama olan bir ses dosyası kullanmam söylendi."

Hmmm ... Bunu sana kim söyledi? Yanıtı bir tıklamaya kaydederseniz, bu dürtü yanıtıdır . Kelimenin tam anlamıyla bir odanın bir tıklama gibi dürtüsel bir sese verdiği tepkidir. Ters evrişim veya başka bir işlem gerekmez. Ardından, müziğinizi dürtü tepkisiyle karıştırırsınız ve müziği tıklama yerine boşlukta çalmışsınız gibi ses çıkarır.

Muhtemelen bir hoparlör yerine özel bir tıklama kullanmak istersiniz. Sesin, bir konuşmacının frekansı ve faz yanıtıyla filtrelenmemesini, mümkün olduğunca ideal bir dürtüye yakın olmasını istiyorsunuz. Bir katedralin içinde CD'lerinin müzik setini çalıyormuş gibi değil, sanatçınız aslında katedraldeymiş gibi ses çıkarmasını istiyorsunuz. Ayrıca, kaydınızın sinyal-gürültü oranının yüksek olması için olabildiğince yüksek sesle (kırpmadan) istersiniz.

Ayrıca bir sinüs taramasından veya ilk olarak çözerek maksimum uzunluk dizisi veya başka bir sinyal. Bu, sinyal-gürültü oranını iyileştirir, ancak (ideal olarak) düz dürtü tepkisi ile tam olarak aynı şeyi üretecektir. Pratik olarak, bir yöntem diğerinden daha iyi sonuçlar verebilir. Wikipedia

Dürtü yanıtlarını ölçmek için maksimum uzunluktaki dizilerin kullanımı için buraya ve buraya bakın. Bunlar cıvıltı gibi çalışır, ancak daha iyidir.

Yanıtın stereo görüntüsünü elde etmek için aynı anda iki mikrofondan kayıt yapabileceğinizi unutmayın.

Açıklığa kavuşturmak için - bazı uygulamalar Altiverb gibi bir alanın dürtü yanıtının kaydedilmesinde kullanmak için hem tıklama (pop) hem de sinüs taraması kullanır. AudioEase, Altiverb Sweep Generator adında kullanmanız için taramalar oluşturan bir program sağlar. Taramadan önce bir patırtı. Bu pop, IR Ön İşlemcisine taramayı dinlemeye başlama zamanının geldiğini söyler. Tarama bittikten sonra, IR Önişlemcisine taramanın tamamlandığını bildiren bir kapanma sesi gelir. Patlamalar, taramanın ters evrişiminde aşırı yüksek veya düşük frekansların kaçırılmamasını sağlar. Düzeltmeler, kimse?
Kaydın test sinyaliyle senkronize edilmesine muhtemelen yardımcı olur. "Frekans yanıtı veya dürtü yanıt verilerinin türetilebildiği, ancak dürtüden daha dost tepe faktörlerine sahip olan düz spekta büyüklükleriyle de karakterize edilen başka geniş bant uyaranlar da vardır. Biri, frekans taraması veya onun optimize edilmiş versiyonu olan cıvıltıdır. Bu uyaran basit bir şekilde oluşturulmaz ve ölçülecek sistemin halihazırda minimum faz olduğu bilinmedikçe faz bilgisini almak zor olabilir. "
#3
+2
Joel H.
2010-04-14 14:41:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ayrıca dürtü sesi için yalnızca statik bir tıklama kullanılabileceği izlenimine kapıldım. Evrişim dürtülerini kaydetmek için bir başlangıç ​​tabancası kullanmayı düşünüyordum.

Tıkla-süpür-tıkla-teorisini düşündüğümde, artık saldırı toplama fikrine sahip olabilirdi - ön gecikme - frekans yanıtı yansımalar - ve son olarak çürüyen bilgiler.

Bu yaklaşım hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak güzel olurdu. Kimse?

Çoğu kişi başlangıç ​​tabancası yöntemini kullanır; ancak bu, tam frekans spektrumunu kapsamaz. Bir sinüs dalgası taraması tüm frekansları kapsar (en az 20Hz - 20kHz), böylece örneklediğiniz alanın daha gerçek bir resmini elde edersiniz.
PS. "Tıkla-süpür-tıkla-teorisi" yorumunuzla ilgili olarak: Bildiğim kadarıyla, tıklama veya pop, örnekleme sürecinde bir rol oynamaz. Yalnızca ön işlemciye sinüs taramasını ne zaman dinlemeye başlayıp durduracağını söyler. Düzeltmeler?
Taramalardan önceki ve sonraki "cıvıltı", önerdiği çözücünün GratisVolver kullanımına özeldir. Orjinal dosyaya verilen yanıtı onlarla yerinde sıralamak daha kolaydır.
Başlangıç ​​tabancası nasıl tüm frekansları kapsamaz?
Evet, bu bir başlangıç ​​tabancası için doğru görünüyor. Sadece bir başlangıç ​​tabancasını tahmin etmek, 3-10 khz civarında oldukça dar bir frekans tepkisine sahip olabilir (bununla ilgili yorumlar veya gerçekler?) Bu nedenle, bir başlangıç ​​tabancası kaydından yapılan bir IR'nin bas frekansları hakkında çok az yanıt bilgisi olacaktır.
Sınırlı bir frekans tepkisine sahip dijital kayıt cihazları nedeniyle - 20 ila 20Khz, herhangi bir dürtü sinyali (el çırpma, silah atışı vb.) Ve taramalar (doğrusal veya log 20 -20KHz) birleştirilebilir ve 20 ila 20KHz arasındaki tüm spektrumu kapsayacaktır. En azından Akustik kursumda şimdiye kadar öğrendiğim şey buydu. Bazıları sinyal-gürültü oranıyla başa çıkmak için diğerlerinden daha iyidir, bu nedenle günlük sinüs taramaları iyidir.
#4
+1
JustinMacleod
2010-07-18 21:43:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Frekans yanıtı açısından olabildiğince düz bir mikrofon ve hoparlör seti kullandığınızdan emin olun, böylece mümkün olduğunca doğru bir dürtü yanıtı yakalayabilirsiniz.

@JustinMacleod Bazı ölçüm mikrofonlarım var, bu yüzden oraya ayarlıyım. Gerçekten dürtüyü hoparlörlerime uyacak şekilde ayarlamam gerekiyor, ancak oldukça düz tepkiler.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...