Soru:
Atmos kaydı: MS, AB, XY, ORTF
Roger Middenway
2010-05-11 07:48:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu biraz başlangıç ​​sorusu olabilir, ancak Avustralya'dan NYC'ye taşındım ve ikinci Oktava kardioidimi geride bıraktım. Bir film için bazı ambiyansları kaydetmem gerekiyor ve sizin tecrübeli profesyonellerin bu uygulama için en iyi kurulum olduğunu düşündüğünüzü merak ediyordum.

AB aralıklı omnis a kullanarak tatmin edici sonuçlar aldım > ve ORTF kardiyoidler. Dolayısıyla seçeneklerim ORTF için başka bir oktava satın almak; nispeten ucuz bir M / S satın almak; veya A-B kayıtları yapmak için bazı omnileri ele geçirme. Ambiyans kaydı için M / S hakkında bir fikri olan var mı? Bana öyle geliyor ki bu esas olarak spot FX için yararlı olacak.

Ayrıca bu, 5.1'in yanı sıra merkezden biraz uzaklaşan 5.1'in yanı sıra, stereo için bir ambiyansın kalitesini nasıl etkiler?

Katkılarınız için çok teşekkürler!

ORTF

Dört yanıtlar:
#1
+5
NoiseJockey
2010-05-11 20:28:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Burada listelenen pek çok seçenek vardır, ancak her birinin farklı bir şeyde iyi olduğunu unutmayın. Sadece sahip olduğunuz ve alabileceğinizden değil, aynı zamanda seslerin nihayet nasıl kullanılacağına dair ne tür uzamsal görüntüleme sonuçlarına ihtiyacınız olduğuna göre geriye doğru çalışırım. (Satın almadan her zaman tam olarak ihtiyacınız olanı kiralayabileceğinizi unutmayın!)

Genel ortamlar için X-Y'yi seviyorum çünkü açıkçası, kurulumu kolay ve hızlı. Sabit bir genişliği kabul etmek istiyorsanız, tek bir mikrofonla bile yapılabilir. X-Y, daha az merkezi görüntüye sahip olma eğilimindedir; bu, merkez kanaldan gelen diyalog veya diğer ses kaynakları için alana ihtiyaç duyduğunuzda aslında mükemmeldir. Düzgün bir kurulum yapmak için zamanım ve yerim varsa ORTF harika. Aynı nedenden ötürü aralıklı çiftleri seviyorum, ancak daha az ayrıntılı bir merkezle, belirli seslere çok fazla yönlülük olmadan yayılması gereken (bazen dikkat dağıtıcı olabilen) derin arka plan ambiyansları için en iyisinin olduğunu düşünüyorum. p>

Vahşi doğada kuşlar gibi bazı merkezi görüntüleme figürlerine ihtiyaç duyan ambiyanslar yaparken, MS esneklik için yenilemez ve doğru mikrofonlarla bir MS teçhizatı, kolay taşıma için tek bir ön cama yerleştirilebilir ve

(Stereo mikrofonlama ambiyanslar yerine müzik için yapılacak olsaydı bu bakış açıları tamamen farklı olurdu!)

Özet için teşekkürler, bu pano düşünce için yemek büfesi gibidir. Ancak, genellikle açık büfelerden daha kaliteli yiyeceklerle.
Kabul. Başka yerlerde gözden geçirmeniz gereken yanlış bilgileri burada anlamıyorsunuz ve ben hiç çekişme görmedim.
#2
+2
Colin Hart
2010-05-12 03:32:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

XY ambiyans kaydının büyük bir hayranı değilim. Bana çok sıkıcı geliyor - yeterince geniş değil.

Daha karmaşık ambiyans kayıtları için büyük bir ORTF hayranıyım (Nathan'ın dediği gibi, biraz dikkat dağıtıcı olabilir).

En sevdiğim tek noktalı mikrofon Sanken CSS-5. 1 mono, 2 stereo olmak üzere 3 farklı ayarı vardır. Normal stereo modu 115 derecedir ve bu ORTF'den biraz daha geniştir. Harika görünüyor. İkinci ayar, 150 derecede "geniş" bir ayardır. Geniş mod, merkezdeki görüntüyü neredeyse tamamen ortadan kaldırır ve bu bazen çok yararlıdır.

Ayrıca esnekliği nedeniyle M / S'nin büyük bir hayranı. Merkezdeki görüntüyü gerektiği gibi artırabilir veya azaltabilirsiniz. Özel bir M / S donanımınız yoksa, taşınabilir bir M / S donanımı almak zor olabilir. M / S teçhizatım için genellikle 2 AKG C414 kullanıyorum. Çok taşınabilir değil ama kulağa harika geliyor. Yine de bir DPA veya Gefell teçhizatı almak istiyorum.

A / B, Spaced Pair, Blumlein, şaşkın çift, Decca Tree, NOS, Binaural, vb ... hepsi de harika. Seçtiğiniz şey, uygulamanıza ve kullanabileceğiniz donanıma bağlı olmalıdır.

DPA'nın sitesinde, farklı stereo kayıt türleri hakkında harika bir kaynak var:

http: //www.dpamicrophones.com/en/Microphone-University/StereoTechniques.aspx

Surround Ambiance kaydı için muhtemelen bir tür holofhone veya bir Decca Tree, Double M kullanacaksınız / S, Fukada Ağacı, vb .... DPA'nın bununla ilgili harika bir kaynağı da var:

http://www.dpamicrophones.com/en/Microphone-University/Surround%20Techniques. aspx

#3
  0
Rav
2010-05-12 13:56:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu aynı zamanda gerçekten güzel bir makale:

http://www.schoeps.de/PDFs/SCHOEPS_surround-brochure.pdf

#4
  0
Jeffrey P. Fisher
2010-05-12 20:31:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Core Sound'dan bazı gizli mikrofonları kullanarak binauralda bazı başarılar elde ettim. Her şey için değil, sinsi ambiyans kayıtları ve benzeri şeyler için iyidir.

--jpfBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...