Soru:
Mono karıştırma - Mono "yorgunluk" nasıl önlenir?
neilfein
2011-07-13 06:16:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mono bir kaynaktan canlı bir albüm miksliyorum. Parçalar, tek bir mono parça üzerinde gitar, mandolin, vokal ve arka vokal içerir. Ses, doğrudan bir miksaj panosunun kasetinden yakalandı, PA'ya EQ ve yankı uygulanmadan önce kayıt cihazına gönderildi. (Vokalleri bir kanala, enstrümanları diğerine göndermeme anında hata yaptım.)

Çeşitli ses kaynakları yeterince dengeli olsa da, bazı EQ ile miks sesini oldukça iyi hale getirebilirim ve hafif sıkıştırma, kulaklıkla dinleyen insanların tüm sesin kafatasının ortasından geliyormuş gibi göründüğü mono yorgunluk yaşayacağından endişe ediyorum.

Bu geçerli bir endişe mi? Bunu azaltmak için kullanabileceğim stratejiler var mı?

Bir cevap:
SeanBlake
2011-07-13 17:22:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Endişe benim için geçerli. İlk adım, bir stereo yankı atmak ve en azından biraz genişlik kazanmak olabilir. Sonra, Waves PS22, Fruity Stereo Enhancer, vb. Gibi çeşitli stereo güçlendirici tipi eklentileri deneyecektim. Ya da sadece sol / sağ kanalı 20-40 ms kaydırın.

Mix'i iki veriyoluna göndererek ve buna göre bazı yüksek geçiş / düşük geçiş filtreleri kullanarak bas frekanslarınızı tiz seslerinizden bağımsız olarak ele almak yardımcı olabilir. Genelde basın süper geniş olması gerekmez.

Elbette bu tekniklerle, tüm enstrümanlar aynı stereo alan içindedir ve bu garip olabilir. Aletleri frekans aralıklarına göre deneyip izole edebilir ve bunları kaydırabilir veya yalnızca üst frekansları eklentinizle etkileyebilirsiniz (örneğin, 5-10k'nin üzerinde veya bu hatlar boyunca bir şey).

Günün sonunda müzikal olarak neyin işe yaradığına ve neyin kulağa hoş geldiğine gelin. A / B, gözlerinizle değil kulaklarınızla dinleyin ve doğru olanı seçin.

Derinlik eklemek için reverb ve belki biraz eq'i nasıl kullanabilirim ama aynı zamanda sesi mono-collapsable tutabilirim? (Yoksa hiçbir şey için mi endişeleniyorum?)
İyi olmalısın. Bir şans ver. İşe yaramazsa, sorunun ne olduğunu bulun. Faz sorunu mu? Bir tarafta fazı ters çevirmeyi düşünün.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...