Soru:
markalar arasındaki kordon kalitesi farkına ne sebep olur?
Travis Dtfsu Crum
2012-10-17 01:29:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hafta sonu bir arkadaşımla "iletişim kurarken", kurulumundaki kabloların her birinin aynı marka olduğunu fark ettim. Hatta aynı türden bir tanesine sahibim (ancak satın aldığımda gerçekten iyi olduğu söylenmesi dışında çok dikkat etmemesinden hangisi olduğunu bilmiyordum) ama sorduğunda bana hepsinin Mogami kablolarını kullandı ve bunun, belki de Monster dışında yakalanabileceği tek marka olduğunu belirtmeye karar verdi.

Farklı kabloları kullanırken ses kalitesinde hiç bir fark görmemiştim (en azından kırılmamış ya da bozuk değilse). Aşağı yukarı bunun büyük bir fark yaratacağına yemin ediyor. Farklılığın yaratılma şekli dışında neye neden olduğunu tam olarak bilmiyordu.

Küçük bir araştırmadan sonra, Mogami ve Monster'ın iki kişi olduğu konusunda genel bir fikir birliği olduğu ortaya çıktı. en iyi markalardan. Nedeniyle ilgili biraz okudum, ancak bu farkı yaratanın ne olduğu konusunda oldukça hızlı bir şekilde kayboldum.

Öyleyse birisi bir kordonu diğerinden daha iyi yapan şeyin ne olduğunu basit terimlerle açıklayabilir mi? Belki daha spesifik olarak Mogami ve Monster ile mi?

Bu burada uygun bir soru olmasına rağmen, bunu [fizik] (http://physics.stackexchange.com/) üzerinden sormak ilginç olacaktır. Belirli bir tasarımın tüm kablolarının neden temelde aynı olduğuna dair bazı ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Sonlandırma ve yapım kalitesi, kullanım ömrü / başarısızlık oranını etkileyebilir, ancak sesi etkilememelidir.
Örnek olarak - aktif bir gürültü engelleme sistemi oluşturmakla ilgili olan [dalga fiziği sorumu] (http://physics.stackexchange.com/q/31696/6227) kontrol edin.
Soruları iki kez göndermek kurallara aykırı mı?
Aynı soruyu birden fazla sitede yayınlamak kurallara aykırıdır, ancak Fizikte soracağınız sorunun farklı olacağını düşünüyorum.
üç yanıtlar:
leftaroundabout
2012-10-17 15:38:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

WLPhoenix ve Josh'un uyarıları kesinlikle doğrudur: Kablo markasından bağımsız olarak çoğu kablo bağlantısının ses üzerinde hiçbir zaman önemli bir etkisi yoktur.

Önemli bir tane var istisna: gitar kabloları. Çoğu elektro gitarda, yüksek endüktanslı bir bobinden sağlanan yalnızca ilkel pasif yüksek empedanslı elektronikler olduğundan (aynısı pasif elektrik basları için de geçerlidir), kablo kapasitansını değiştirirseniz ses oldukça güçlü bir şekilde değişir. Bununla birlikte, kablo kapasitansının özünde iyi veya kötü bir değer diye bir şey yoktur, bu esas olarak bir zevk meselesi ve neye alışkın olduğunuzla ilgilidir. Normalde kısa süreli pahalı kablolarla (oldukça düşük bir kapasiteye sahip olma eğilimindedir) çalan bir gitarist, daha ucuz bir markanın daha uzun bir kabloyu denediğinde tiz kaybına şaşıracak ve muhtemelen dehşete düşecektir. ("Monster kablom çok o adamın bana ödünç verdiği bu hurdadan çok daha iyi geliyor"); ama aynı şekilde, normalde çok uzun kablolar kullanan biri, yeterince büyük bir kapasitansa bağlanmadığında manyetiklerinin geliştirdiği kötü çığlıklar ve orta güç eksikliği yüzünden dehşete düşebilir. Yalnızca normalde bunu kabloyla değil, başka bir ekipmanla ilişkilendirmezler, çünkü "üç kat pahalı bir kablo muhtemelen daha kötü olamaz, değil mi?

Gitar manyetiklerinin pasif doğası, dengesiz bağlantı türleri, tipik olarak kullanılan çok yüksek kazanç ayarlarıyla birlikte, bu tür hatları özellikle izlemesi genellikle zor olan a her türlü parazite duyarlı hale getirir >. Kablolar çoğu zaman suçludur ve aslında bu, ucuz kabloların zayıf korumaya ve bazen de güvenilmez bağlantılara sahip olma eğiliminde olduğundan, daha pahalı kabloların genellikle nesnel olarak daha iyi olduğu bir durumdur.

Son nokta, sadece gitar kabloları değil, her tür kablo için geçerlidir: En ucuz mikrofon kablolarından da kaçınıyorum, deneyimlerime göre arıza oranı, fiyat ölçeğinin en alt sınırına doğru çarpıcı bir şekilde yükseliyor. Ancak biraz daha maliyetli olanlar genellikle çok daha iyidir; örneğin, son zamanlarda Cordial CCM serisini çok kullanıyorum, üst düzey kablolardan hiçbir şekilde farklı ses çıkarmıyorlar ve henüz herhangi bir arıza yaşamadım. Fişler bazen biraz fazla sıkıdır ve kablolar (mekanik olarak) olmasını istediğiniz kadar esnek değildir, ancak sabit stüdyo bağlantıları için kesinlikle sorun yoktur.

Sonuç: Kabloları satın alın deneysel olarak güvenilir ve gürültü tutmaz. Uygulamaya bağlı olarak, en ucuz fiyatlardan biraz daha fazlasını harcamanız gerekebilir, ancak pahalı olduğundan asla bir kablo satın almayın . Arkadaşınızı bazı kör testler yapmaya ikna etmeye çalışın, çoğu durumda 10 dolarlık kablo ile 100 dolarlık kablo arasındaki farkı bakmadan söyleyemez.

WLPhoenix
2012-10-17 01:36:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Markalaşma. Fiyat. Rekabeti boğma politikası.

Gerçekte, iyi bir kablo A Noktası ile B Noktası arasında hiçbir şey yapmamalıdır istemiyorum.

Bulabildiğim en iyi kablolar, büyük markaların maliyetinin 1 / 10'u karşılığında kendim için ürettiklerim. Kablolar arasında 2-4 haftalık bir kesinti beklememeyi tercih ettiğim için ömür boyu garanti bile kendi başıma düzeltmeye değmez.

Geçmişte kendi kablolarımı yapmayı düşündüm, kablolar, konektörler vb. İçin iyi bir kaynak var mı?
JoshP
2012-10-17 03:59:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Travis, belki de farkında olmadan, epeydir öfkelenen bir soruya rastladın. Kısacası cevap yok. Ya da daha önemlisi, üzerinde uzlaşılmış bir cevap yok. Bu konudaki Wikipedia girişi tl; dr crowd için oldukça özlü ...

Ses sistemleri üzerinde yüksek kaliteli kabloların etkisi ve merkezi değişikliklerin duyulabilirliği konusunda ses meraklıları arasında tartışmalar var. tartışmaya. Bazı hoparlör teli pazarlamacıları, tasarım veya egzotik malzemelerle işitsel iyileştirme iddiasında bulunurken, şüpheciler, güç amplifikatöründen hoparlörlerin bağlama direklerine kadar birkaç metrelik hoparlör kablosunun, içinde bulunan karmaşık geçiş devrelerinin daha büyük etkisi nedeniyle muhtemelen çok fazla etkiye sahip olamayacağını söylüyor. çoğu hoparlör ve özellikle birkaç metre çok ince tele sahip hoparlör sürücüsü ses bobinlerinden. Gelişmiş ses kalitesi iddialarını haklı çıkarmak için, birçok üst düzey hoparlör kablosu pazarlamacısı, cilt efekti, karakteristik empedans veya rezonans gibi elektriksel özelliklerden bahsediyor; genellikle tüketiciler tarafından çok az anlaşılan özellikler. Bunların hiçbirinin ses frekanslarında ölçülebilir bir etkisi yoktur, ancak her biri radyo frekanslarında önemlidir. [12] Endüstri uzmanları, ses sistemlerinin ölçümü ve dinleyicilerin çift kör ABX testleri yoluyla yüksek kalite iddialarını çürüttü. [4] [13] Ancak, hoparlör kablosunun genel direncinin çok yüksek olmaması gerektiği konusunda fikir birliği var. [4] Ayrıca, hoparlör kablosu kalitesiyle ilgili gözlemlenen sorunlar, tipik ev stereoları gibi pasif olarak çaprazlanmış hoparlörler için en büyüktür. [14]

Wikipedia girişi aynı zamanda, eski adıyla Roger Russel McIntosh Labs. Konuyla ilgili web sitesi, muhtemelen aradığınızdan daha fazla, ancak ilginç ve değerli olan büyük ayrıntılara giriyor. Aşağıdaki grafik doğrudan onun sitesinden alınmıştır ... size bakış açısı hakkında bir fikir vermek için :)

From his site referenced above

resim kaynağıBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...