Soru:
Stereo kaydırma, kulaklık ve hoparlör farkı
Sami
2013-04-30 07:13:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kulaklık veya hoparlör kullanılırken stereo kaydırma farklı şekilde mi yapılmalı?

üç yanıtlar:
Friend Of George
2013-04-30 18:58:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kulaklıklarla, sol ve sağ kanalları tamamen ayıracaksınız. Çılgın seslerde dinlemediğinizi veya kulaklıkları ters takmadığınızı varsayarak, yalnızca sol kulakta sol kanalı ve sağ kulakta sağ kanalı duyacaksınız :)

Hoparlörler dışında @Eugene tarafından bahsedilen odada yankı ve yankılar, sağ kulakta sol kanalın en azından bir kısmını ve sol kulakta sağ kanalın bir kısmını duymaya devam edeceksiniz.

Bir enstrümanı bir tarafa sert bir şekilde kaydırmak, kulaklık kullanıldığında hoparlör kullandığından çok farklı ses çıkarabilir.

Sorunuzu yanıtlamak için:

Evet, kulağa çok farklı gelme potansiyeline sahip olduğu için farklı şekilde yapılmalıdır.

Ayrıca dinleyicilerinizin müziğinizi nasıl dinleyeceğini de aklınızda bulundurmalısınız (müzik yaptığınızı varsayarak) . Dinleyicilerinizin hem kulaklıkları (bir MP3 çalarda veya telefonda) hem de hoparlörleri (arabada) kullanmaları çok büyük bir olasılıktır. Bu, müziğinizi istediğiniz şekilde duymalarını sağlamak için her ikisini de kullanmanızı gerekli kılacaktır.

AJ Henderson
2013-04-30 20:04:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çoğunlukla, ortalanmış mikslerde, odanın akustiğinin ve steril kulaklık ortamının etkisi dışında hoparlörler ve kulaklıklar arasında çok az fark vardır.

Ancak stereo kaydırmaya girdiğinizde ilginç bir şey olur. Bir odada, her iki kulak da sesi her iki hoparlörden de duyar, bu nedenle sadece sol hoparlörden gelen bir ses her iki kulak tarafından da duyulur, ancak farklı miktarlarda ve beyin bunun doğal olarak sol hoparlörden geldiğini anlar.

Öte yandan kulaklıklarla, her kulak yalnızca kendisine sunulan şeyi duyar. Sadece sol kulakta ise, o zaman sadece sol kulak duyabilir ve sağ kulak duyamaz. Bu, beyne sesin sol kulağa çok yakın olduğunu çok net bir şekilde söyler ve kulaklıkla dinlerken karışımın sahip olacağı her türlü boşluk hissini yok eder.

Peki bu farkın sonucu nedir? ? Kulaklıklar ve hoparlörler için miksaj yaparken, sola veya sağa kaydırmanın uç noktalarına yaklaşana kadar kaydırmada çok fazla fark yoktur. Özellikle aşırı güçlü pan yapmak istemiyorsanız (örneğin, özel bir efekt için), hedeflenen kitle kulaklıksa, sesin her iki tarafında her zaman sağlıklı bir kısım bıraktığınızdan emin olmak istersiniz. Ancak bir oda için miksaj yaparken, sesi daha tamamen sol ve sağ kanallara ayırmak mükemmel olabilir.

Eugene S
2013-04-30 09:33:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hoparlör yerine kulaklık kullanırken stereo kaydırmada çok fazla fark olacağını düşünmüyorum çünkü her iki durumda da 2 kaynak tarafından sağlanan doğru bir stereo görüntünüz var. Elbette, @AJ Henderson tarafından anlatıldığı şekliyle duyduklarınız arasında bir fark olacaktır, ancak karışım anlamında farklı yapmanız gereken hiçbir şey yoktur.

Ancak dikkate alınması gereken başka bir konu "Derinlik algısı" dır. Kulaklığınızı kullandığınızda, ses doğrudan 2 noktalı kaynaktan kulaklarınıza ulaşır. Ancak hoparlör kullandığınızda, içinde bulunduğunuz alanın neden olduğu yankılanma ve yankıları da duyarsınız.

Yine de, kulaklık kullanırken miksleme (ve özellikle kaydırma) sırasında özel bir düzenleme olmamalıdır.

Kulaklıkların sağladığı ek izolasyon, önemli bir fark yaratacak. Kulaklıklar için tamamen sağ kanala bir sinyal koyarsanız, sol kulak bunu duymayacaktır. Aynısını hoparlörlü bir odada yaparsanız, yine de doğal bir sese neden olur.
@AJHenderson Elbette bir fark yaratacak ama bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Örneğin miksaj yaparken hoparlör veya kulaklık kullanarak dinlemek için farklı bir karışım oluşturmayacaksınız.
Oh, sanırım şimdi söylediğini anladım. Stereo kaydırmayı nasıl gerçekleştirdiğiniz konusunda çok fazla fark olmayacağını söylüyorsunuz, bunun etkisi değil. Cevabından bana pek net gelmedi. Bunu daha net hale getirirseniz, olumsuz oyu kaldırıp olumlu oyla değiştireceğim. Tekrar yorum yaptığınızdan emin olun, böylece tekrar kontrol etmeyi unutmam. :)
@AJHenderson Evet, katılıyorum. Pek net gelmedi. Biraz açıklama yaptım, umarım şimdi daha iyi okur.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...