Soru:
Filmlerde patlamalardan sonra kulak çınlaması etkisinin adı ve örnekleri
Mack
2014-12-31 21:53:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Film sesi tasarımcıları arasında, silah sesleri veya patlamalardan sonra işitme kaybını ve kulak çınlamasını ("eeeeeeeeeee") deneyimlemek için bir karakterin ses perspektifine girdiğimiz mecaz için ortak bir terim var mı? Er Ryan'ı Kurtarmak genellikle bu etkinin en etkili örneği olarak kabul edilir, ancak en azından birkaç eski film vardır. Bu etkiye sahip filmlerin bir listesini burada bulabilirsiniz. Listeye baktıktan sonra ekleyeceğiniz herhangi bir şey varsa çok memnun olurum.

Düzenleme: Cevaplayan herkese teşekkürler. Filmde tinnitus hakkındaki makaleme artık şu sitelerde ulaşılabilir: https://www.academia.edu/15862838/The_Tinnitus_Trope_Acoustic_Trauma_in_Narrative_Film ve http://www.thecine-files.com/ the-tinnitus-trope /

Dört yanıtlar:
Daniel
2015-01-02 00:48:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sesi oraya soktuklarında, genellikle denek aşırı derecede yüksek bir ses patlamasından dolayı işitme kaybı yaşadığı anlamına gelir. Bundan alınacak çok şey olduğunu sanmıyorum.

Christian van Caine
2015-01-02 04:00:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Um, güzel soru! Aslında bunu hiç düşünmedim, biz buna genellikle "kulak çınlama" diyoruz!

Bir "komik" şey olsa da - gerçekte, işitme kaybı yaşayan birkaç kişiyi inceledim yüksek seslerle (cehennemde çınlama, işitme kaybı ve farklı derecelerde hiperakuzi ile geçirilen zaman ... onları kıskanmadı ...) ve nedense hiçbiri ertesi sabaha kadar hiçbir şey yaşamadı. Bu konuda kapsamlı çalışmalar var mı bilmiyorum ama tüm deneklerim bu şekilde deneyimlemişti! Bununla birlikte, yine de böyle şeyleri açıklarken kullanmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum, özellikle de gecikmiş olsa da aslında aynı şey olduğu ve birçok yönden yaratıcı lisansla çalıştığımız için!

Teşekkürler! Araştırmamın bir kısmı aynı zamanda kulak çınlaması ve / veya hiperakuzisi olan insanları da içeriyordu ve evet, insanların bunları deneyimlemesinin tek bir yolu yok gibi görünüyor. Oldukça gizemli ve (açıkça) öznel. Şimdi anlamaya çalıştığım bir şey, bu özel etkinin neden 2000'lerde filmde yakalandığı - ama daha önce değil.
user9529
2014-12-31 23:49:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

En yaygın yaklaşım, herhangi bir arka plan sesine (boğuk efekt) düşük geçiş filtresi uygulamak ve efektin süresi boyunca yaklaşık 3 khz'de bir sinüs dalgası eklemek (tinnitus etkisi) olacaktır. Etki için bir "go-to" terimi olup olmadığından emin değilim, ancak kabuk şoku veya basitçe kulak çınlaması muhtemelen geçerli olacaktır.

AJ Henderson
2015-01-02 22:27:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yüksek seslerden kaynaklanan geçici işitme kaybı yaşadığım deneyimlerimde fark ettiğim şey, etkili bir şekilde ton sağır olduğumdu. Duyduğum değil, duymadım.

Benim durumumda, ses hassasiyetlerimi her yerde altüst eden, yüksek menzilli geri bildirimin özellikle kötü bir patlamasıydı. İşitmemdeki frekans yanıtımda doğal olmayan boşluklar vardı ve hatta bazı sesler hafifçe kaymış gibi görünüyordu.

Çok tuhaf bir deneyimdi, o sırada insanların önünde şarkı söylediğim ve tamamen kas hafızasından şarkı söylemeye devam etmem gerektiğinden daha da rahatsız oldu.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...