Soru:
Vuvuzela susturma teknikleri
Jaime Soto
2011-01-05 03:09:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Geçen yıl Güney Afrika'da düzenlenen Dünya Futbol Kupası, pek çok vuvuzela susturma aracı getirdi. Vuvuzela gürültüsünün susturulmasını sağlayan özellikleri nelerdir? Vuvuzelaları susturmak için kullanılan yaygın tekniklerden bazıları nelerdir?

http://en.wikipedia.org/wiki/Vuvuzela
Dört yanıtlar:
BenV
2011-01-05 03:40:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Vuvuzela'nın izole edilmesine izin veren özellik, sesin sabit perde olmasıdır. Yani onu kaldırmak EQ'da oldukça basit bir alıştırmadır:
1. Temel frekansı (yaklaşık 235 Hz) ve harmonikleri (en güçlüsü 470 Hz civarındaki ilk harmoniktir) belirleyin.
2. Dar bir Q ile (vuvuzela dışındaki sese olan etkiyi en aza indirmek için) birinci adımın her bir frekansına bir EQ filtresi ekleyin ve kazancı çok azaltın.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vuvuzela#Audio_filtration
EQing'e alternatif olarak, parazitli miktarı düşürmek için vuvuzela'nın bir örneği ters fazla kendisine karşı oynanamaz mı?
Feed'i kastetmiştim, örnek değil.
Vuvuzela'lar hassas müzik aletleri değildir; dünya kupası sırasında duyulan uğultu, belki de binlerce vuvuzelanın sonucuydu. Bu nedenle, tam ters fazı tanımlamak imkansız olmasa da zor olurdu. Daha iyi bir yaklaşım, vuvuzelaların içine düşme eğiliminde olduğu frekans bandını belirlemek ve bastırmak için hızlı Fourier dönüşümü kullanmak olabilir. Eklenti üreticisi Waves ve diğer birçok eklenti üreticisi, özellikle dünya kupası sırasında vuvuzela sesini bastırmak için eklentiler yayınladı
Pelle ten Cate
2011-01-06 01:43:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sesin geri kalanını sağlam / tuhaf olmayan bir şekilde bırakırken, EQ'ları kullanarak bu sorunu çözmeniz olası değildir. Vuvuzela sesi bildiğim kadarıyla oldukça geniş bant. (Yine de hiç ölçmedim.)

Vuvuzela'nın özellikleri hakkında pek çok gerçeğin bilinmesi pek olası değildir. Bu, muhtemelen bununla başa çıkmanın en iyi yolunun şu anlama gelir: bu can sıkıcı şeylerden birkaçını elinize alın, örnekleyin, biraz frekans analizi yapın ve özelliklerinin ne olduğunu görün.

Uğultu, binlerce vuvuzelanın sonucu olduğu için, gürültüyü örnekleyebilen bir gürültü azaltma eklentisi ile bunun üzerinden geçmeye çalışabilirsiniz. Sonuçların nasıl olacağını önceden bilmesem de bu amaçla iZotope RX Denoiser'ı önerebilirim. Yine de bir süre onunla oynardım.

Bunu yapmak için çok sayıda araç oluşturulmuştu ve gördüğüm bunların tümü EQ kullanıyordu. Oldukça iyi çalıştılar. Dünya kupası sırasındaki diğer seslerin çoğunun konuşma olduğu düşünüldüğünde, vuvuzelaları kaldırmak sorun değildi. Bunları müzikten çıkarmak veya başka bir şey olabilir, ancak EQ kesinlikle Dünya Kupası sesi için işe yarar.
@Brad, çözümün bir kısmı, çok bantlı kompresörler gibi diğer teknikleri içerir. İşte vuvuzela gürültüsünü ortadan kaldırmak için hızlı Fourier dönüşümü kullanan birinin akademik bir örneği: http://www.mathworks.com/matlabcentral/fileexchange/27912-vuvuzela-sound-denoising-algorithm
jlebre
2011-01-26 12:22:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Komik olmak istememekle birlikte, WAVES, dünya kupası çıktığında yayınlanmak üzere vuvuzela'dan kurtulmak için bir işleme zinciri için hazır bir paket yayınladı. Bir arkadaşım bazı televizyon kanallarının görüntüleri üzerinde kapsamlı düzenleme yapıyordu ve gerçekten işe yaradığını söyledi. Denemeye değer mi? iLok'unuz varsa 15 günlük deneme bile alabilirsiniz!

[WAVES vuvuzela ön ayar paketi sayfası] (http://www.waves.com/content.aspx?id=5798)
Christopher Woods
2011-09-14 01:23:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Vuvuzelalar şu ortak paydaları paylaşıyor:

  1. aynı uzunluk
  2. çoğunlukla plastik (en azından Dünya Kupası'nda)
  3. aynı faul tonu
  4. temel ses perdesi oldukça basit bir harmonik dizisi ile belirgindir

Tüm bunlar, bazı etkili DSP'lerin Vuvuzela'nın karakteristik fil osuruğu sesini düzgün bir spektral parmak izi.

Vuvuzela drone'yu yayından çıkardığı için muhtemelen en etkileyici operasyonel sistemi (görünüşe göre 48 saat içinde) ortaya koyan Audionamix'ten (akustik sihrin Fransız işçileri) oldukça etkilendim. ses; Alman TV'den bazı örnek seslerle işleyişini gösterdiler ve daha sonra Canal + (Fransa'da) bunu canlı yayın için sinyal zincirlerine uyguladılar. Basit çok bantlı sıkıştırma ve EQ'dan farklı olarak, mevcut enstrüman çıkarma tekniklerini yeniden tasarladılar (2.0 master'ları çevrelemek için upmix yapmak isteyenler için zaten mevcut) ve onu yalnızca Vuvuzela ekstraksiyonu için özelleştirdiler.

Hala mini sitelerini http://audionamix.com/Vuvuzela/; istatistikler bazı ilginç okumalar sağlar. Henüz görmediyseniz, tanıtım videoları YouTube'da da mevcuttur.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 2.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...