Soru:
Halka açık yerlerde kaydedilmiş ses fx satışı.
Mikkel Nielsen
2011-10-26 12:00:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Merhabalar

Tren istasyonlarından, plajlardan, oyun alanlarından, kalabalık şehir sokaklarından veya insanların konuştuğunu duyduğumuz herhangi bir yerden ambiyans kayıtları satarken bazılarınızın bana kuralları veya kanunları söyleyebileceğini umuyordum açıkça.

Çok teşekkürler :)

Mikkel

Önemli bir soru, Mikkel. Bu konuyu başlattığınız için teşekkürler.
üç yanıtlar:
georgi
2011-10-26 13:31:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

(Özellikle) ses kaydıyla ilgili resmi, basitleştirilmiş kurallar var mı?

Yaşadığınız nerede kayıt yaptığınıza bağlı olarak kayıtla ilgili farklı yasalar geçerlidir.

Bu arada: http://en.wikipedia.org/wiki/Legality_of_recording_by_civilians ve http://www.sirimo.co.uk/2009/05/14/uk-photographers -rights-v2 / ve genellikle konuyu kıllı olarak ele alın (fotoğrafçıların hakları güzel olsa da, zaman alanında kayıt çok daha karmaşıktır)

Gizlilik bir sorundur. Zil sesleri, bir ürünün parçası olan sesler (jetonlu oyunlar), toplu taşıma duyuruları vb. İçin ek telif hakkı kuralları geçerli olabilir. Son olarak, http://www.mediacollege.com/downloads/forms/talent-release.html.

Stavrosound
2011-10-27 01:39:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu kesinlikle hassas bir konudur, ancak bir fotoğraf çekmenin aksine, kaydedilen bir sesin fiziksel bağlamdan çıkarıldığında nerede ve ne zaman kaydedildiği ile ilişkisi tamamen kesilebilir. Kısacası, bilerek takip etmediğiniz veya röntgenci olmadığınız sürece endişelenecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Ve düzenlemede birçok BGz katmanınız olduğunda, bir şey seçmek neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, uymak istediğim birkaç kuralım var.

Kişisel olarak koyuyorum bir tür "ses efektleri kaydının davranış kuralları" olarak, bir kalabalık / ambiyans kaydında bariz bir şekilde öne çıkan ve özel nitelikte olan herhangi bir konuşma "belirtme çizgisini" karıştırmaya veya silmeye bir işarettir. Kaydediyorsam ve biri bunu fark ederse veya sorarsa, onlara yukarıdakilerden emin olurum ve her şey yolundaydı. Şüphe duyduğunuzda çıkarın. İşte bu yüzden insanların yoğun olduğu yerlerde 15 dakikadan fazla kayıt yapmaya çalışıyorum.

Diğeri ise mümkün olduğunca tüm marka isimlerini siliyorum. Rick'in kitabı bu konuda geçerli bir noktaya işaret ediyor, kitabındaki birkaç maddeden biri, aslında katılıyorum. Çünkü eğer bir walla parçası bir filme girerse ve "Bu X, Y, Z yerinden nefret ediyorum" veya "z, y, z yeri berbat" kelimesini duyarsa, bir hakaret davasıyla tokatlanabilirsiniz. Olası mı? Muhtemelen değil, ama güvende olmak en iyisidir. Bu, diyalog editoryal kollarımı sıvadığım ve bir marka adı içeren bu nitelikteki herhangi bir belirtme çizgisini ince ayarladığım ve belirtme çizgisini kaldırdığım ya da "O pizza" ile "Şu Dominos pizzası" ya da buna benzer bir şey yazacak şekilde ayarladığım yer burası.

Polis telsizlerini kullanırken aynı şeyi yapıyorum, hepsini karıştırıyorum, çünkü kodları asla bilmiyorsunuz (bir 419'un CSI sayesinde ceset / cinayet için LVPD olduğunu hatırlamam dışında). Her şehrin kendi kodları ve benzerleri olduğu için, olmasını isteyeceğiniz son şey, bir tür komedi sahnesinde arka planda birisinin devam eden tecavüz için bir kod olarak tanıdığı bir kodun olmasıdır.

Joe Griffin
2011-12-06 03:49:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bunu bugün buldum ve bu konuyu aklıma getirdi. Özellikle fotoğrafçının hakları ile telefon dinleme yasaları arasındaki ayrımla ilgili biraz.

http://www.cio.com/article/690123/FAQ_When_Can_You_Capture_Cops_on_Camera_Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...