Soru:
Çekimler sırasında diyaloglar ayrı olarak kaydediliyor mu?
xenon
2011-07-19 16:16:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genellikle çekim sırasında, diyaloglar çekim sahnesiyle birlikte mi kaydediliyor yoksa diyaloglar genellikle oyunculardan konuşmalarını ve bir stüdyodaki çekimler üzerinden kaydetmelerini isteyerek mi yeniden kaydediliyor?

Soruyorum çünkü çekimdeki sahne ile birlikte kaydedilen diyaloğun "saf" olmayabileceğini düşündüğüm için arka plandan sesler olabilir ve bu da ses düzenlemesini bazen zorlaştırıyor.

üç yanıtlar:
Chard
2011-07-19 17:58:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazen evet, bazen hayır. Stüdyoda kaydedilen diyalog ADR (ek diyalog kaydı) olarak adlandırılır.

Kumsalda çekilen bir sahne (örneğin), diyalogun bir stüdyoda yeniden kaydedilmesini sağlar. Bununla birlikte, karakterin diyaloğu yine de sette kaydedilecek ve bir kılavuz yol olarak kullanılacaktır.

Bir motel odasında çekilmiş bir sahnede (örneğin) ses büyük olasılıkla sette kaydedilecek ve bu tür bir ortamda sesi kontrol etmek çok daha kolay olduğundan son kesimde kullanılacak.

Colum'un söylediğinin aksine, post prodüksiyonda sesi ve oyuncunun dudaklarını senkronize etmek imkansız değil - böyle bir hedefe ulaşmak için birçok teknik var. Yine de Colum, editörlerin arada kesmek için birçok farklı görüşe sahip olduğunu söylerken haklı.

Belirli bir çekimin ses ve görüntüsünün ayrı ayrı kaydedilip kaydedilmediğini görmenin harika bir yolu, diğer kişinin yüzüne iki çekimde (her iki karakterde de çizgiler var) bakmak ve dudaklarının dışarıda olup olmadığını görmektir ses ile senkronize. 'Diğer kişinin yüzü' ile çekimin odak noktası olmayan karakteri kastediyorum. İki kişi arasındaki bir konuşma sahnesinde, bir karakterin tepkisini diğer karakter konuşmayı bitirmeden kesmeniz yaygındır. Çekim, diğer karakterin yüzünü görebileceğiniz şekilde çerçevelenmişse, ağızlarının hareket ettiğini ancak ses ile uyumsuz olduğunu fark edeceksiniz. Odaklanılan konuya baktıkları için pek çok insan bunu fark etmez.

Diğerinin konuşmasını bitirmeden önce bir karakterin tepkisini kesen türden bir çekimin diyalogları genellikle stüdyoda kaydediliyor mu? Çünkü bunun gibi çekimlerde diyaloglar buldum ve L / J kesimlerinin çekimlerle senkronize edilmesi zor. Elbette birden fazla kameram olsaydı daha kolay olurdu ama yok.
Duruma göre değişir adamım. Sahnenin türünden çok yere bağlıdır, ancak aynı zamanda bütçeye de bağlıdır. Yani ADR'yi çekimle senkronize etmekte sorun mu yaşıyorsunuz? Ya da sadece bir kameranız olduğu için bir sahneyi kesmekte sorun mu yaşıyorsunuz?
aslında birkaç şeyde sorun yaşıyorum. Birincisi, sette çekilen diyaloglar ve sesler için bu parçalar çevreden gelen "gürültüye" sahiptir. Bazen, örneğin, örneğin çekim sırasında patlayan bir motosikletin sesinin de aynı film müziğinde birlikte yakalandığını yalnızca düzenleme sırasında öğrendim. Bu, düzenlemeyi zorlaştırır. Bu bölüm için diyaloğu kopyalamaya çalışırsam, diğer tüm bölümler için tutarlı gelmeyebilir.
Bu bir sorun. Ses kaydedicinin kaydettiği her sesten haberdar olması gerekir. Özellikle set içi ses tek seçenekse. Bir atmos track kaydettiyseniz, o belirli hat için ADR yapmak yeterli olabilir. Yeni diyaloğu sahnedeki odaya benzer bir odada kaydettiğiniz sürece, sesin de benzer bir tınısı olur. bu mantıklı mı?
evet, bu çok mantıklı. Aynı şeyi, diyaloğu çevreleyen ses ambiyansına biraz benzer bir yerde kaydederek yapmaya çalıştım, ancak ses parçaları arasındaki kesiklerin bir diyalogdan diğerine ani "atlama" / "kesme" etkisine sahip olduğu ortaya çıktı. Mesela odadaki vantilatör, hava sesi vb. aynı değil ve bu nedenle parçaların birleşimi sorunsuz olmadı. Her şeyin bağımsız bir parça olarak kaydedildiğini düşünmeye başlamamın nedeni bu, ambiyans sesi için bile, işler daha tutarlı olabilir miydi? Hala düşünüyorum.
Evet kesinlikle. Her sesi ayrı ayrı kaydetmek, bir ses manzarası oluşturmanın en iyi yoludur. Sette iken, çekimden önce veya sonra 1-2 dakikalık atmosfer (atmosfer) parkuru kaydedin. Siz söyleyene kadar herkesin sessiz olmasını isteyin, mikrofonu tavana doğrultun ve kayıt düğmesine basın. Sizin durumunuzda, bu, diyaloglar arasındaki kesintileri daha yumuşak hale getirmek için kullanabileceğiniz vantilatörlü odanın sesi olacaktır. Bunları çaprazlamak da yardımcı olacaktır :)
"ADR", "Otomatik İletişim Kutusu Değişimi" anlamına gelir, ancak işlemin küçük bir kısmı "otomatik" değildir;)
BrianO
2011-07-23 01:18:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Daha dikkatli bakarsanız, sesin ve oyuncunun dudaklarının çoğu zaman senkronize OLMADIĞINI fark edeceksiniz. Birkaç reklama, özellikle de huysuz olanlara bakın; uyuşmazlıklar göze batıyor.

Evet, "yerinde" kaydedilen diyalog genellikle gerçeğin ardından değiştiriliyor. Bütün bir sahnenin değeri veya sadece birkaç satır olabilir. Sesin kusursuz olması için, konum ses mühendisleri birkaç dakikalık "oda tonu" kaydeder - SADECE odanın (veya daha genel olarak, dışarıda olabilecek ortam) sesi. Hatları vokal kabini gibi sessiz bir ortamda kaydedilmiş yenileriyle değiştirirken, bir ses editörü oda tonunun yeteri kadarını karıştırabilir, böylece düzenlemeler fark edilmeden geçebilir. Elbette çapraz geçişler de yardımcı oluyor.

Teşekkürler! Bence zorluklardan biri, oyuncunun dudaklarının stüdyoda kaydedilen sesle senkronize edilmesinin zor olması. Oyuncu bazen stüdyoda kaydedilenden biraz daha hızlı veya yavaş konuşabilirdi. Ve düzenleme sırasında eşleştirme mükemmel olmayabilir.
Aslında, pek çok reklamda kötü senkronize edilmiş ses var çünkü birden çok dilde kullanmak için tek bir görsel çekimleri var: ucuza yapılır :)
Colum
2011-07-19 16:36:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Diyalog, görüldüğü anda çekilir. Aksi takdirde, sesi ve oyuncuların dudaklarını senkronize etmek imkansız olurdu.

Bu kadar mükemmel olmasının nedeni, her açıdan 20-30 kez aynı şekilde görülmeleri. Böylelikle editörlerin arasını kesecek birçok farklı çekim olabilir.

Tek bir sahneyi 20-30 çekim yapmak, tek bir açıdan bu kadar çok çekim yapmak bir yana, çok uzun bir zaman alacak. Oyuncuların karışmadığını (veya başka bir şeyin ters gitmediğini) varsayarsak, gerçekten sadece 2-3 çekim yaparsınız ve sonra ekstralar sadece "her durumda" olur.
Çoğu zaman, ne kadar sürdüğün önemli değil. Örneğin, bir kar fırtınasında koşan iki kişi varsa (aşırı bir örnek, biliyorum), mikrofona rüzgar estiğini ve filmdeki hareket eserlerini istememek için post prodüksiyondaki diyaloğu düzeltmeniz gerekecek.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...